Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Bioreceptář > Září
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?


Tvé jídlo budiž Ti lékem



aneb

- krása a význam stolování, úprava jídla a vnitřní nastavení kuchařky.

- láska jako nejpotřebnější koření

- léčivé působení bylinek

    Má-li se člověk už jednou provždy vymotat z mnoha definic o zdraví ze všech těch moderních příruček, kdy jedna něco povolí a druhá to zakáže, je potřeba mít jasno v základních pojmech.
   Nejprve tedy co je to tělo. Zůstaneme-li u čistě vědeckého náhledu příliš daleko se nedostaneme. Maximálně tak do dlouhé fronty čekatelů u svého praktického doktora, který píše léky většinou tak, až nějaký zabere, neboť léčí skutečně jen tělo jako soubor izolovaných orgánů mezi kterými nevidí žádnou souvislost. Ve chvíli, kdy lékař či jiná k tomu vhodná osoba vidí mezi orgány různé souvislosti, za
čne si uvědomovat ještě další věc, že to jak se cítíme na těle je výsledkem našeho životního stylu. Tedy naší stravy, spánkového režimu, psychohygieny atd. A proč nežije každý tak, aby mu to přinášelo jen dobré zdraví, spokojenost a sílu? (Odhlédněme nyní od různých projevů vrozených poruch a onemocnění, jejichž projevy mají také svou logiku, ale jejich objasnění je nad rámec této rozpravy). Protože člověk má svobodnou vůli rozhodovat se a na svém rozhodování uzrávat. Aby však mohl používat svou svobodnou vůli, musí se sám zbavit překážek,  které se svým rozumem naskládal do cesty a tak si tu možnost úplně zazdil.Těmi překážkami jsou v první řadě naše mylné představy, lenost, ješitnost a bezmezná vypínavost.
    Je potřeba si tedy uvědomit: Naše tělo je prostředek, díky kterému se můžeme pohybovat po této Zemi, dozrávat na ní a realizovat své plány. Je tedy obrazně řečeno příbytkem pro naše skutečné já. (Toto skutečné já můžeme nazývat duší a nebo ještě přesněji duchem – i když to možná  bude u mnoha lidí spíše vyvolávat představu strašidel z hradů, či hrdiny různých seancí.)
    U těch „svých plánů“ se teď na chvilku zastavme.Už z tohoto jediného spojení slov by se rozvinula debata na celé hodiny. Každý z nás má totiž zcela jiné profesní plány. (Rozumějte mluvím tu o profesích morálních, společensky bezúhonných). Ten chce být pilotem, ten zase hasičem, Zuzanka chce být od dětství učitelkou, Miloš zahradním architektem, Karel policistou. Vcítíme-li se do jednotlivých profesí  můžeme si snadno představit, že na každého z nich má život trochu jiné požadavky a bude mít tedy určitě co do potravy i jiné potřeby. Karel by Vás zřejmě po týdnu bezmasé stravy zakousl a Zuzanka si asi své jídlo nebude sypat vrstvou čili papriček.
    Proto budiž v první řadě řečeno, že co prospívá jednomu, může být pro druhého jedem.
    Na druhou stranu se určitě všichni shodneme, že v široké škále potravin, dnes již z velké části chemických, je potřeba velice pečlivě vybírat. Zde samozřejmě bude platit, čím vnímavější člověk, tím více se na něm bude projevovat nevhodně zvolená strava. To co do těla nepatří, což jsou různá ochucovadla, konzervanty, umělá barviva, dusitany, totiž ihned zakalí krev a tím se i znemožní schopnost našeho předního mozku zachytit z nitra skutečné potřeby.Jednoduše řečeno jakoby jsme samy se sebou měli horší spojení, jakoby jsme nebyli ve své kůži. Zažili jste to někdy? Určitě ano. Možná jste i zřetelně cítili odpor k tomu nepřirozenému omezení.
    Příště si už určitě budeme svou stravu připravovat lépe, z vlastních výpěstků či z výpěstků biozemědělců a masa biochovatelů a  v běžném prodeji číst pečlivě složení. Při troše cviku se u Vás vyvine vnímavost ke svým potřebám i k potřebám svých blízkých. Najednou zřetelně ucítíte chuť pořádného bramboráku, přestože brambory normálně příliš nemusíte. Ani nebudete vědět proč, ale najednou přisypete tomu svému do jídla zázvor a trochu pepře. Také Vám ruka téměř vystřelí po nějakém ovoci, zatímco jiné Vás bude téměř odpuzovat. Často to bude iracionální záležitost, ale zkuste tomu naslouchat. Jsou už i dnes metody, které používají tzv. kineziologického svalového testu, při čem se neděje nic jiného, než že se odstaví to věčné rozumářství našeho přebujelého předního mozku a získá se znovu spojení se zadním mozkem, sídlem intuice.
     Sama ze svých - dnes již 16-ti letých zkušeností s naciťováním se na vhodnou stravu mohu říci, že člověku nejlépe prospívá strava jeho klimatu. Ovoce, zelenina, bylinky navíc nejvíce prospívají v době své zralosti - kromě působení živlů přírody- což se projevuje ve vitamínech, vláknině, zralém teple, či kvalitní vláze apod., obsahují v neposlední řadě také stejné záření a působení hvězd, které působí i náš na život.
      Když už jsme u toho cítění: věřte mi nebo ne, sebelepší produkty nevylepší působení jídla, které jsme připravovaly ve stresu, podrážděné, mrzuté, či u jehož přípravy jsme se pohádali.

Po jídle připraveném s láskou si lidé zpívají, po jídle připraveném za hádky se mohou strávníci rozejít od stolu až s výhružkami. A jak tedy na to? Vždyť někdy po práci jsme už večer samy hodně unavené a je před námi ta pověstná 2. směna. Já mám v kuchyni kazeťák a v něm svého oblíbeného Händla. Chvíli si sednu, poslouchám a za chvíli jakoby to ze mě všechno spadlo, jsem zase plná síly a při přípravě večeře si notuji a jak se k tomu pěkně hodí to míchaní vařečkou. (Tím ale nechci říct, že byste tu vařečku neměli také občas půjčit manželovi nebo svým dětem, jenom abyste si to užily a nedělaly to jak za trest).Věřte, že ta atmosféra děti přitáhne a rádi Vám nakrájí různou zeleninu na ozdobu, připraví nějaké dresinky apod., protože jak už byla řeč na začátku, každý potřebujeme jiné doplnění, protože jsme prožili den jinou činností. Budiž tedy i ta strava pestrá a barevná. Vždyť přírodní barviva jsou účinnými stimulanty našich energetických center (na rozdíl od lentilek, které jsou rychlým prostředkem k rozladění). Pěkně prostřený stůl, sezónní květina,  na podzim listy, či batikovaný ubrus, před vánoci adventní věnec apod. Vaše působení může vyrůst až ve skutečné umění. A to je také skutečným působením ženy, v takovém působení žena rozkvete, rozvíjí jemné cítění a něhu svou přirozenou snahou připravit svým blízkým pěkné a harmonické prostředí.

---------------------------

   Milé ženy, poslouchejme svůj cit, přehodnoťme všechna svá přání. Přehodnoťme své představy o lásce, je opravdu čistá a dávající co našim bližním prospívá, nebo opičí a falešná? Všechno začíná u nás, u každé z nás, v našem nitru a v našem přesvědčení o tom. Těším se na tu všechnu krásu, kterou rozvineme, až dáme stranou všechno, co nám brání v kvalitním životě. A nemějme strach, vždyť na to nejsme samy, cožpak už jsme úplně zapomněly? Zkusme při svém trápení, bolesti, únavě, zvednout hlavu trochu víš a poprosit tam, odkud všechen život pochází o milostivé požehnání našemu snažení.

 

   Neodpustím si, abych nyní neuvedla citaci z knihy, která se mi stala nevyčerpatelným zdrojem poznání.

Abd-ru-shin – Ve světle pravdy - přednáška  „Žena pozdějšího stvoření“

O ženě:  „Východiskem její nejsilnější moci jest pro ni domov a domácnost! Jedině tam tkví její síla, její neomezená moc, nikoli ve veřejném životě! V domácnosti a v rodině jest svými schopnostmi královnou. Z tichého, milovaného domova proniká její rozhodující působení celým národem přítomnosti a budoucnosti a  všechno ovlivňuje.“

Bylinky - zelené koření - použití a působení

    Již od pradávna se používalo zelených bylinek, nejdříve jako léčiva , později jako koření, zlepšujících  chuť připravovaného pokrmu. Zde uvádíme alespoň ty nejznámější z nich a jejich využití z obou již zmíněných hledisek. Na základě dlouholetých zkušeností se vší vážností uvádím, že nejlepší ze všech koření je Láska. Její rozsah a působení nebyl dosud v plné šíři popsán, protože se říká, že léčí vše a také, že bez ní člověk rychle schází, takže prosím pěkně do každého jídla alespoň špetku

Šalvěj:Použití maso, zelenina, polévky, rajčatový salát, tvaroh, sýry, čaj
Působení - kloktadlo, při nadměrném pocení, žaludečních a střevních potížích, ve vysokých dávkách nepoužívat delší dobu

Bazalka:Použití v kuchyni skopové a vepřové maso, ryby, zelenina, jídlo "z jednoho hrnce" (Eintopf), saláty, syrová rostlinná strava, čaj
Působení povzbuzuje chuť k jídlu a trávení, odstraňuje pocit přejedení a nadýmání, působí projímavě

Kerblík:Použití v kuchyni -  jarní bylinkové polévky, zelené omáčky, saláty, rajčata, syrová rostlinná strava, bylinkové máslo
Působení povzbuzuje chuť k jídlu, čistí krev, podporuje látkovou výměnu, močopudný

Lichořeřišnice:Použití v kuchyni -  nať na saláty, syrová zeleninová strava, obloha chlebíčků, poupaty jako náhražka kaparů, květy pro dekoraci i jídlo
Působení povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, antibiotická, používat opatrně

Saturejka:Použití maso, divočina, uzenina, luštěniny, náhražka pepře, pomazánka, k dušené zelenině, salát, čaj
Působení podporuje trávení, zamezuje nadýmání

Petrželka (zejména čerstvě utržená):- povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, močopudná, čistí krev, plná vitamínů

Dobromysl:Použití maso, pizza, rajčata, polévky, brambory, tvaroh, čaj
Působení povzbuzuje chuť k jídlu, posiluje činnost žaludku, podporuje trávení, utišuje křeče

Estragon:Použití polévky, omáčky, saláty, drůbež, tvaroh, bylinkové máslo, bylinkový ocet, víno, zavař. koření, výroba hořčice
Působení podporuje trávení a vylučování žluče, močopudný

Levandule:Použití omáčky, jídlo z jednoho hrnce, ryby, zelenina, bylinkový likér, čaj
Působení uklidňuje nervy, proti nespavosti, při nervových, žaludečních a střevních potížích, při nechutenství

Libeček:Použití polévky, jídlo z jednoho hrnce, šťávy, masité pokrmy
Působení podporuje trávení, proti nadýmání, močopudný, nepoužívat při ledvinových onemocněních a v těhotenství

Máta:Použití v malém množství do omáček, polévek, do syrové rostlinné stravy, tvarohu, vajec, želé, nápojů, do byl. octa, vína a likéru, čaj
Působení při žaludečních a střevních onemocněních, vrhnutí a křečích, podporuje funkci žluče a jater

Meduňka:Použití saláty, tvaroh, ryby, drůbež, játra, divočina, čaj
Působení posiluje nervy, uklidňuje, podporuje spánek, zmírňuje křeče, proti vrhnutí

Rozmarýn:Použití maso, brambory, zelenina, houby, rajčata, čaj
Působení posiluje nervy, povzbuzuje činnost srdce a krevní oběh, podporuje činnost žlučníku, povzbuzuje chuť k jídlu, v těhotenství nepoužívat ve větších dávkách

Tymián:Použití maso, paštiky, zelenina, brambory, omáčky, pizza , houby, luštěniny, čaj
Působení uvolňuje hleny, podporuje vykašlávání, zmírňuje křeče, podporuje trávení

Yzop:Použití omáčky, polévky, luštěniny, brambory, celerové pokrmy, rajčata, pečeně, tvaroh, byl. víno, tresť, likér, čaj
Působení kloktadlo, při kašli, při žaludečních a střevních onemocněních

Zmíněné bylinky si můžete v biokvalitě objednat na adrese: Ekofarma SLUNÍČKO DOLNÍ BOUSOV, tel.: 326 396 437 a 737 452 037, email: ekofarmaslunicko@centrum.cz


Bylinkové omáčky:

Rajská omáčka I. (Kubíčkova oblíbená od mamulky): cibule, tymián či bazalka, špaldová mouka, česnek, voda dle potřeby, sůl, cukr, 2 rajčatové protlaky, rajčata.
Na oleji orestujeme nakrájenou cibuli, přidáme trochu tymiánu či bazalky a prolisovaný česnek (máme-li pak na plátky nakrájená rajčata. Poté zaprášíme moukou , zalijeme vodou a uděláme jíšku. Přidáme rajčatové protlaky, přidáme vodu dle potřeby a za stálého míchání prohřejeme 3 minuty. Dochutíme přírodním cukrem a solí. Výborné k těstovinám. Chceme-li omáčku příjemně voňavou až léčivou a harmonizační, dáme ke konci varu na omáčku svazeček čerstvé máty, bazalky a meduňky. Přiklopíme pokličkou a necháme aromatizovat.Člověk se po ní cítí skvěle.

Křenová omáčka:4 pl. oleje, 2 pl.  špaldové mouky, 1/2 l zeleninového vývaru, 1/4 l šlehačky, cukr, sůl, jablečný ocet, křen.
Na oleji  připravíme světlou jíšku ze špaldové  mouky, zalijeme zeleninovým vývarem a šlehačkou. Během varu přidáme část nastrouhaného křenu a sůl. Uvařenou omáčku doplníme nastrouhaným křenem, dochutíme a okyselíme.

Bešamelová omáčka:30g tuku, 30g hladké špaldové mouky, 1/4 l mléka, citrónová šťáva, sůl, špetka muškátového květu, pepř.
Na oleji  připravíme světlou jíšku ze špaldové  mouky, zalijeme mlékem a ochutíme citrónovou šťávou, solí, muškátovým květem a případně opepříme. 3 minuty provaříme.
Svíčková chutně a zdravě (Eliščina )
4 – 8 plátků krůtího masa mírně osoleného a nenaklepaného, sůl, cukr,  2 šlehačky
Nálev: studená voda, jablečný ocet, celer, mrkev, 2 cibule, 4 kuličky pepře, 4 bobkové listy, nové koření.

Maso naložíme přes noc do nálevu z výše uvedených ingrediencí a dáme na chladné místo. Ráno vše v hrnci vaříme až je maso měkké. Poté maso vyndáme, taktéž kuličky koření. Ve vedlejším hrnci si osmažíme cibulku a s trochou špaldové mouky uděláme jíšku. Zalijeme vývarem a pořádně rozmícháme. Poté přidáme i vařenou zeleninu a po prohřátí rozmixujeme ponorným mixérem. Přecedíme kvedlačkou přes síto, aby byla omáčka krásně jemná. Dochutíme solí, cukrem, jablečným octem. Na závěr přidáme 2 kelímky sladké smetany a ještě 5 minut provaříme. Podáváme s kynutými celozrn. knedlíky viz přílohy na další straně.

Omáčka na domácí nudle - červená (5 porcí):2 pl oleje, 100 g cibule, 1 čl koriandru, 2 čl sladké papriky, 200 g cukety (červené řepy), 100 g mrkve (kedlubny, celeru, pastináku), 300 g rajčat, sůl, 0,8 l vody.
Na oleji prohřejeme koření, přidáme zeleninu a lehce  orestujeme. Osolíme a podlité trochou vody dusíme. Cuketa pustí šťávu. Pokud nemáme šťavnatou zeleninu, pak podlijeme vodou a dusíme do měkka. Nebo naopak zahustíme podle potřeby špaldovou moukou. Podáváme k domácím nudlím, či hovězímu masu.

Koprová omáčka (5 porcí)
2 pl oleje, zázvor, kurkuma, muškátový oříšek, 100 g petržele, pastináku, cibule, 50 g bezpluchého ovsa, 1,5 l vody, 4 pl sekaného kopru, 1 pl jablečného octa, sůl, mléko na zjemnění.

Na tuku prohřejeme  koření a zeleninu, podlijeme trochou vody , navrch dáme petržel a sekaný kopr a pod okličkou dusíme do měkka. Oves zalijeme vodou, vaříme do změknutí a přidáme k zelenině. Ochutíme octem, solí a případně mlékem nebo smetanou.


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec