Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Bioreceptář > Březen
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?


LUŠTĚNINY A KLÍČKY


Domácí: Hrách, fazole i čočka jsou nutričně velmi bohaté pro svůj obsah bílkovin.

Ve správné kombinaci s obilovinami a se zeleninou se luštěniny dobře doplňují. Luštěniny obsahují množství hodnotné vlákniny, významné zdroje minerálních látek jako draslík, fosfor, vápník, zinek a železo, ze stopových prvků měď molybden, kobalt, mangan, nikl. Z vitámínu jsou zde bohatě zastoupeny především vitamíny skupiny B (B1 a B2)

Luštěniny pokud nejsou správně uvařeny, způsobujínadýmání popř. průjem, jelikož obsahují neobvyklé druhy cukrů tzv. oligosacharidy, které naše tělo neumí dobře trávit pro absenci vhodných enzymů. Kvasí ve střevech, kde vznikají plyny - hlavně oxid uhličitý. Při delším namáčení se tyto cukry rozpustí ve vodě a pokud ji slijeme a před vařením nahradíme novou, olig. nesníme. Při přípravě luštěnin je také důležité používat některé druhy koření proti nadýmání: bazalka, libeček, majoránka, saturejka, tymián, česnek, cibule aj.

Hrách - bohatý na vitaminy (beta-karoten, E, B). Z minerálních látek obsahuje draslík, vápník, železo, hořčík, síru a fosfor. Bílkoviny a vlákninu. Měli bychom konzumovat mladý hrášek zároveň s lusky za syrova. Je mnohem výživnější a přitom stravitelnější.

Polévka z mladého hrášku (čerstvého či sterilizovaného)
½ kg lusků , 1 l zeleninového vývaru, ¼ l mléka, 2 lžíce oleje, 40 g CZ pšeničné mouky, sůl, žemle, olej na osmažení

Lusky zbavíme postranních vláken, nakrájíme na menší kousky a dáme je dusit na olej. Z stálého hlídání, aby se jen osmahly, je necháme změknout, pak je zaprášíme moukou, podlijeme vodou a mlékem a dobře uvaříme. Měkké lusky propasírujeme sítem. Do hotové polévky vkládáme na kostičky pokrájenou osmaženou žemli.

Hrášek s mrkví
vyloupaný hrášek, mrkev, olej, trochu třtin. cukru, sůl, petrželka

Na troše oleje orestujeme na kolečka nakrájenou mrkev, osolíme,přisladíme a přidáme tolik vody, aby mrkev byla potopena a vaříme do poloměkka. Pak přidáme hrášek a společně dusíme do změknutí. Dáme na mísu a sypeme petrželkou. Velmi dobré je toto jídlo s vařeným celozrnným kuskusem a blanšírovanou brokolicí.Je to velmi dobrý příkrm ke krůtě ale i k jinému masu.

 

Čočka – mnohem lépe stravitelná než hrách. Pro děti je zvlášť vhodná červená či žlutá čočka. Snadno se vaří a jsou snadno stravitelné.

Čevapčiči po táborsku
1 šálek vařené pohanky, 1 šálek vařené červ.čočky, 2 šálky namočených ovesných vloček, 2 cibule, 1 uzené tofu, 3 lžíce oleje,  tymián, bazalka, oregano, majoránka, pepř, česnek, červ. paprika, sůl

 Tofu nakrájíme na kostičky, cibuli najemno, přidáme ostatní suroviny, koření a vše promícháme. Vytvoříme malé válečky, které pečeme v troubě, či smažíme na pánvi.

Čočková pomazánka
1 cibule, 2 čl kari koření, sůl, 1 šálek čočky uvařené s bazalkou a saturejkou. Na oleji zpěníme cibuli, přidáme kari, čočku a orestujeme, osolíme, můžeme přidat česnek.

Pomazánka z červené čočky
60 g (červené) čočky,1 čl soli,1/4 l vody, 200 - 250 ml oleje

Uvaříme hustou kaši z čočky a do vychlazené hmoty vmixujeme 200 - 250 ml oleje. Vznikne hustá majonéza jako základ pomazánek. Přidáme celer nebo mrkev (nebo obojí) na jemno nastrouhané, společně s kořením, které jsme připravili na oleji (1 čl černého hořčičného semínka, 1 čl kmínu, 1 čl koriandru, 1 čl sladké papriky). Vše promícháme, můžeme okyselit jablečným octem nebo citronem.

Čočka po arabsku
200 g čočky, 300 ml rajčatové šťávy, 1 PL citrónové šťávy, stroužek česneku, pažitka, 2 PL olivového oleje, 4 mladé cibulky s natí, 4 rajčata, petrželka, sůl

Čočku namočíme asi na 1 hodinu do vody, po scezení ji zalijeme studenou vodou, osolíme a vaříme asi 1/2 hodiny na mírném ohni. Mezitím připravíme zálivku: rajčatovou šťávu smícháme se lžící citrónové šťávy, třeným česnekem, nasekanou pažitkou a olivovým olejem, osolíme a opepříme. Jakmile čočka změkne, důkladně ji scedíme a ihned smícháme se 6 lžícemi zálivky, po mírném vychladnutí přidáme další zeleninu: nasekané cibulky, rajčata, stonky řapíkatého celeru a hrst nasekané petrželky. Přidávanou zeleninu můžeme obměňovat podle vlastní chuti.

 
Fazole a fazolové lusky: Fazolové lusky mají velký obsah draslíku a jsou zásadité. Odvar ze suchých  lusků je velmi močopudný a působí blahodárně při cukrovce.

Fazolová pomazánka
20 dkg bílé fazole, 1 pl vody, 1 pl panenského slunečnicového oleje, 3 stroužky česneku, majoránka, bílý pepř, sůl, sojová omáčka

Vychladlé, uvařené fazole rozmixujeme s vodou a olejem, přidáme utřený česnek, lžičku sojové omáčky a ostatní koření, necháme chvíli odležet.

Fazolový salát
fazole, brambory, mrkev celer, kukuřice

zálivka: bílý jogurt, hořčice, olej, bylinkové koření, kyselá okurka nakrájená na kostičky, sůl, pepř

Uvaříme den předem namočené fazole, brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a nakrájíme na kostičky, přidáme fazole, zeleninu, zalijeme zálivkou a promícháme. Zálivku můžeme na-hradit bezvaječnou majonézou.

Kurkumová omáčka s fazolí
1 hrnek vařených fazolí, 1 kořen petržele, 1 menší pórek, kousek celeru, 1 lžička kmínu, 1/2 lžičky bílého pepře, 1/2 lžičky kurkumy, 1/2 lžičky soli, 2 lžíce hladké špaldové CZ mouky.

Celer, pórek a petržel nakrájíme na drobno. Na pánvičce osmažíme na trošce oleje kmín, pepř a po několika vteřinách přidáme kurkumu, ihned přidáme pokrájenou zeleninu a fazole, osolíme, promícháme, zalijeme trochou vody a podusíme. V hrnku rozmícháme 2 lžíce mouky a zahustíme omáčku. Chvíli povaříme a podáváme.

Cizrna je luštěninou příbuznou hrachu, pěstovanou již ve starověku Egypťany, Řeky a Římany. Chutná trochu po oříškách a trochu jako kaštany. Obsahuje téměř všechny vitaminy a minerální látky, nejvíce obsahuje železa, vápníku, hořčíku a draslíku. Obsahuje mastné kyseliny typu omega 3, které významně napomáhají při onemocněních cév, zvláčňují pokožku a působí protizánětlivě. V kombinaci s obilovinami je výborným zdrojem dobře využitelných bílkovin a aminokyselin. Patří spolu s čočkou a fazolkami adzuki k nejlépe stravitelným luštěninám.

Zapékaná zelenina v cizrnovém těstě
300 g cizrnové mouky, 300 g zeleniny: brambor, mrkev, cukina, rajče
2 čl soli, olej, 1/2 kypřícího prášku (nemusí být), syrovátka nebo 300 ml vody a 200 ml jogurtu
Koření:1 čl hořčičného semínka,1 čl kmínu, 1/2 čl řeckého sena,1 čl kurkumy, 1 čl sladké papriky a  1 čl koriandru


Zeleninu nakrájíme na kostky asi 1-
2 cm. Připravíme si koření a smícháme ho s cizrnovou moukou, solí a vodou, tím se vytvoří řídké těsto, kterým zalijeme zeleninu. Tuto směs nalijeme na plech, nebo do remosky. Pečeme na 220 °C 30-35 minut.

Brambor s cizrnou
300g cizrny (celé), 1,5 l vody (na vaření cizrny) 600 g brambor 2 čl soli, 5 pl oleje
Koření: 2 ks hřebíčku 1/2 čl skořice 1 čl kurkumy 1 čl kari 3 ks bobkový list 1/4 čl čili 2 pl citrónové šťávy

Cizrnu namočíme přes noc do vody. Poté uvaříme s bobkovým listem, (správně uvařená cizrna se dá snadno rozmáčknout mezi dvěma prsty). Na oleji osmahneme koření a restujeme v něm brambory do zlatova asi 5 minut, přidáme cizrnu a podlijeme vodou, která nám zbyla z vaření cizrny. Osolíme a povaříme brambor do měkka. Po odstavení dochutíme citrónovou šťávou.

Cizrna s paprikou
300 g cizrny, 600 g zelené a červené papriky, olej, 2 -3 čl soli, 1 čl hořčičného semínka, 1/4čl řeckého sena, 1 čl koriandru, 1 čl kurkumy

Večer namočíme cizrnu a druhý den ji uvaříme. ve druhém hrnci osmahneme na oleji koření a restujeme v něm papriku. po 5 minutách přidáme uvařenou cizrnu a podusíme asi 10 minut dokud paprika nezměkne.

Způsobem jak výrazně snížit nadýmavost luštěnin je klíčení. Při klíčení se vytváří i vitamín C. Avšak pozor! Naklíčené fazole a sóju (s výj. mungo) musíme vařit. Syrové obsahují nežádoucí látku, která se varem rozloží. Naklíčený hrách a čočku konzumujeme v syrovém stavu.

Klíček je vlastně rostl. embryem, má tedy tu největší hodnotu z celého zrna. Čerstvě naklíčená semínka jsou pro lidskou výživu opravdovou „zdravou bombou“. Nejenže obsahují betakarotén, vitaminy C,D,E, K a vitaminy skupiny B, ale obsahují i dostatek minerálních látek (hořčík, vápník, fosfor a železo). Při naklíčení obilných zrn se zvyšuje aktivita enzymů, celkový obsah bílkovin, některých aminokyselin a vitamínů skupiny B. Stravitelnost bílkovin zrna se zlepšuje, enzymy pomáhají k efekt. trávení a snadnější přeměně potravy. Škroby a oleje se přeměňují na vitamíny, enzymy, jednoduché cukry a bílkoviny. Obsah vitamínu C se během klíčení zvýší až 600%, a to na úkor cukrů. Mezi nejoblíbenější semena k nakličování patří:pšenice, vojtěška alfalfa, zelená sója Mungo, čočka, hrách, slunečnicová semínka, kukuřičná zrna, sezamová semena, amarantová semena. Dětem nejlépe chutná naklíčená vojtěška alfalfa.

Postup klíčení: semena přebereme, pořádně propláchneme a namočíme na 24 hodin do studené vody. Poté vodu slijeme, a odkapaná semena dáme nejlépe na keramické klíčidlo či na síto s podmiskou a 2 x denně promýváme čistou studenou vodou. Klíčidlo umístíme nejlépe na teplejší místo s teplotou okolo 21°C. Asi 3. den semínka klíčí. Používáme klíčky do 3 mm. Chceme-li růst zpomalit, dáme klíčidlo do chladničky.

Použití klíčků: do salátů, dětských přesnídávek,pomazánek, polévek, na chlebíčky.

Jako základ pomazánky: 150 g naklíčené pšenice, 5 lžic slunečnicového či olivového oleje za studena lisovaného, vývar z obilí nebo voda dle potřeby. Pomazánku z naklíčené pšenice dáváme dětem koncem zimy a na jaře, je bohatým zdrojem vitamínů, enzymů a minerálů.

Naklíčenou promytou pšenici mixujeme s olejem a potřebným množstvím vody, až vznikne roztíratelná hmota. Tu ochutíme:

několika lžícemi medu, popř. přidáme i 2 – 3 lžíce biomléka nebo v mixéru 2 lžíce kokosové strouhanky, mletých oříšků nebo mandlí

  • několika stroužky česneku a solí
  • 2 rajčaty a 1 zeleninovou paprikou (v mixéru) a osolíme
  • 4 lžícemi sójové omáčky SHOYU a lžící sekané pažitky

Naklíčíme si řeřichu

Určitě to znáte, koupíte si semínka řeřichy seté, vysejete na tácek s mokrou vatou, dáte na světlo a za pár dní vám vznikne "zelená loučka". Nezapomeneme alespoň 2 x denně rosit.   Řeřicha je cenným zdrojem vitamínů a minerálů. V průměru asi pátý den stříháme nůžkami rostlinky se stonkem. Řeřichu přidáváme prakticky na všechny slané teplé i studené pokrmy. Pro řeřichu je typická lehce štiplavá chuť. Upravujeme ji vždy za syrova. Zelenina a koření štiplavé chuti obecně zbavují naše tělo škodlivin, čistí naši krev a tím nám poskytují i větší možnost bděle a pružně reagovat na životní události.

 

Pomáhá lidem bledým a letargickým, kteří jsou často vnitřně již bez zájmu o to co kolem nich děje,  nabrat sílu a znovu žít jak nejlépe lze.

-----------------------------------------

těstí lze dosáhnout daleko snadněji,
než si mnozí myslí.
Lidstvo jen musí nejdříve znát zákony, které jsou ve stvoření.
Žije-li podle nich, pak musí být šťastné!"

Abd-ru-shin (Ve světle Pravdy – Poselství Grálu )



Použitá a doporučená literatura:   

Ivan Jablonský:Pěstujeme klíčící osivo a výhonky, nakl. Grada publishing 2005

MUDr. Peter Horan, Pavla MomčilováVaříme dětem chutně a zdravě, nakl. Pavla Momčilová 1998

Pavla MomčilováZimní a jarní zeleninové menu, nakl. Pavla Momčilová 1995

Ing. Vít Syrový – Průvodce po éčkách, 2. vydání vl. nákl. 2004

Ing. Vít SyrovýTajemství krve, vl. nákladem r. 2005

Biokuchařka Hanky Zemanové, nakl. Grada 2005

MUDr. Judita Hofhanzlová – Zdravý život pro ženu a dítě přírodními prostředky, nakl. Alternativa 2002

Abd-ru-shinVe světle Pravdy, Poselství  Grálu, nakl. Stiftung Gralsbotschaft, Stuttgart,1990

Časopis Svět Grálu – časopis 3. tisíciletí ve smyslu „Všechno musí být nové“.


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec