Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Bioreceptář > Červen
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?


Žito



Tentokrát vám s radostí představím obilninu, která dává tělu odolnost a sílu. Je jí žito. Lidé, kteří jedí žito mají velice odolný imunitní systém, jsou houževnatí, pevní a silní. Abatyše Hildegarda o něm píše: "Je vhodný pro lidi těžce pracující. Zdraví lidé jsou po něm silní a mají hodně energie. Zmenšuje však tukové tkáně. Lidé s vychladlým žaludkem mají z žita příliš bouřlivé trávení (křeče), protože se s ním jejich trávení nedokáže vyrovnat." Žito je bohaté na železo, vápník, fosfor, draslík, fluor a kyselinu křemičitou. Dále obsahuje vitamíny skupiny B. Prospěje lidem velmi aktivním a při fyzické zátěži. Nenutíme, pro některé lidi může být těžko vstřebatelné, mají jemnější metabolismus.

Základní recept na úpravu žita (celého zrna)
Hrnek přebraného a opraného žita necháme máčet 6 - 9 hodin ve čtyřech hrncích vody. Ve stejné vodě vaříme v tlakovém hrnci se špetkou soli min.
1 a půl hodiny. Poté ještě necháme bobtnat 4 hodiny pod poklicí a zabalené v utěrkách.

Žitné taštičky se špenátem
200 g žitné chlebové mouky, 2 vejce, kousek másla, 200 g zmrazeného špenátového protlaku, 2 cibule, 1 stroužek česneku, 100 g strouhaného sýra, 2 lžíce strouhanky, sů.

Z žitné mouky, vajec, másla a 1 lžičky soli dobře uhněteme nudlové těsto. Těsto necháme přikryté v míse alespoň 1 hodiny odležet. Zatím si připravíme špenátovou náplň. Na kousku másla si osmažíme 1 nakrájenou cibuli a česnek,   k tomu přidáme špenát a mírně podusíme. Přidáme koření, sůl a zahustíme strouhankou a sýrem.

Těsto rozválíme do tenka. Rádýlkem si naznačíme čtverečky 8 x 8 cm, do jejichž středů pokládáme hromádky špenátové náplně. Okraje potřeme bílkem , přehneme tak, aby vznikl trojúhelník. Pečlivě po stranách slepíme a vhazujeme do vroucí osolené vody, kde je necháme 10 minut na velmi mírném ohni povařit. Hotové scedíme. Sypeme osmažené cibulkou. Podáváme s rajčatovým salátem.

Žito se zeleninou
Žito uvařené podle základního receptu smícháme s osmahlou cibulkou, podušenou mrkví a kapustou. Smícháme a ještě několik minut prohřejeme. Zeleninu můžeme dát i syrovou, pak lehce prodloužíme dobu vaření.

Žitné halušky se zelím a falešným špekem
špek: 1 větší kořenový celer, 1 balíček uzeného tempehu, sezamový či jiný olej / či bioslanina - kdo raději od masa
halušky:
3/4 kg celozrnné žitné mouky v biokvalitě, 2 vejce nejlépe bio nebo z domácího chovu, sůl, voda dle potřeby, tradiční dušené zelí

Nejdříve si připravíme špek. Nakrájíme celer i tempeh na kostičky. Do pánve dáme do většího množství oleje celer a tempeh, dostatečně osolíme a společně smažíme do změknutí. Poté si připravíme halušky: Dáme vařit vodu do velkého hrnce a osolíme ji. Všechny přísady na halušky smícháme, vodu do mouky přiléváme, aby vzniklo velmi husté těsto. Hněteme rukama! Do vroucí osolené vody protlačujeme těsto přes lis na halušky. Jde to hodně ztuha, je to dobrá domácí posilovna! Vaříme, dokud halušky nevyplavou a hned je lovíme cedníkem. Okamžitě propláchneme studenou vodou. Před servírováním orestujeme halušky na přepuštěném másle nebo sezamovém oleji. Na halušky dáme dušené zelí a přelijeme horkým špekem. Přidáme trochu kysané zeleniny a zelené natě.

Žitné placky se zelím
Žitná mouka jemně mletá 300 g, voda  dle potřeby, sáček kysaného zelí, drcený kmín, 1 vejce, mořská sůl

Z mouky,  pokrájeného kysaného zelí, vody dle potřeby, kmínu a soli zaděláme vláčné těsto, které necháme několik hodin v chladu, aby se řádně propojila voda s moukou. Před přípravou zašleháme vejce a naběračkou  dáváme na pánvičku kulaté placičky, které smažíme z obou stran dozlatova. Taktéž možno péci v troubě.

Pizza z celozrnné mouky
400 g žitné celozrnné mouky, 40 g droždí, asi 350 ml vlažné vody, 125 ml oleje, 1 vejce, 1 čajová lžička mořské soli, špetka cukru, rajčata, cuketa, papriky, cibule, česnek, rajský protlak

Mouku a sůl v míse dobře promícháme. Ve středu uděláme důlek, do kterého rozdrobíme droždí, posypeme cukrem a s trochou vlažné vody umícháme řídké těstíčko. Mísu přikryjeme světlou utěrkou a kvásek necháme vykynout. Pak přidáme ostatní ingredience, zpracujeme v těsto tužší konzistence a necháme 1 hodinu kynout. Poté těsto rozložíme do vymazané pekáčové formy. Potřeme olejem, rajským protlakem a utřeným česnekem. Poklademe pokrájenými rajčaty, paprikami a cibulí, osolíme a ochutíme bazalkou a oreganem. Celé posypeme nastrouhaným sýrem. Pečeme ve středně vyhřáté troubě přibližně 40 min.

Kvásek na výrobu žitného chleba
6 lžic celozrnné mouky, voda

1.den:
smícháme 3 lžíce mouky s vodou a uděláme hladké těsto. Zabalíme je do mokrého plátna a uložíme při pokojové teplotě do porcelánového hrnečku.
2.den: plátno navlhčíme, ale s těstem nic neděláme.
3. den: přidáme lžíci mouky s trochou vody. Propracujeme a zabalíme opět do mokrého plátna.

Další dva dny opakujeme stejně jako třetí den.

6. den: můžeme kvásek použít k výrobě chleba. Trochou kvásku můžeme naočkovat další kvásek, proces probíhá rychleji. Po určité době kultura kvasinek slábne a musí se udělat kvásek nový.
 

Celozrnný chléb z žitné a pšeničné mouky
350 g pšeničné celozrnné mouky,
350 g žitné mouky namočíme přes noc do vody, tak aby vznikla "blátivá" hmota. Ráno do této hmoty rozdrobíme 2 kostky droždí, vsypeme celý kmín, len, vločky (ovesné či špaldové), přidáme 500 g hladké mouky a 3 lžičky soli. Vody přidáme dle potřeby. Těsto rozdělíme na dvě části a naplníme je do 2 chlebových forem a necháme kynout do vysoka. Pečeme v dobře vyhřáté troubě asi 45 min.

"Klasy" - žitné šišky
250 g celozrnné žitné mouky, 100 g hrubé pšeničné krupice, 1 žloutek, asi 300 ml mléka, sůl, olej na pomaštění V míse smícháme mouky s krupicí a vodou, přidáme žloutek a sůl, jemně promícháme tak, aby těsto nebylo příliš tuhé. Mokrou rukou vytvarujeme z těsta válečky - klasy, které ihned vhazujeme do osolené vroucí vody. Když vyplavou na hladinu, vaříme je ještě asi 8 minut a vybíráme do mísy. Šišky jsou vhodnou náhradou tradičních knedlíků jako příloha k dušenému zelí. Posypeme-li je sušenými hruškami či strouhankou lehce osmaženou na oleji získáme další chutné obměny.

 
„Kéž jsme také silní jako to žito, odolní a vytrvalí na své cestě k Lásce a ušlechtilosti. Je-li v nás silný duch, pak potřebuje i silné tělo, které hned tak něco nezlomí a dává nám sílu jít životem směle vstříc překážkám. Žito nám v tom pomůže.“

 

Použitá a doporučená literatura :

 

Ing. Vít Syrový – Průvodce po éčkách, 2. vydání vl. nákl. 2004,

Ing.Vít Syrový -Tajemství krve, vl. nákladem r. 2005

Karina Havlů – makrobiotická kuchařka, nakl. Dona r. 1994

MUDr. Peter Horan – Pavla Momčilová:Vaříme dětem chutně a zdravě, nakl. Pavla Momčilová 1998

Biokuchařka Hanky Zemanové, nakl. Grada 2005

Abd-ru-shin: Ve světle Pravdy, Poselství  Grálu, nakl. Stiftung Gralsbotschaft, Stuttgart,1990

MUDr. Judita Hofhanzlová – Zdravý život pro ženu a dítě přírodními prostředky

Marcela Műllerová – Paloučková, MUDr. Jan Palouček: Cesta k životu, nakl. Dona 1991

Časopis Svět Grálu – časopis 3. tisíciletí ve smyslu „Všechno musí být nové“

 


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec