Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Bioreceptář > Srpen
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?


Nápoje - čaje, šťávy



- rozkvetlé louky, kvetoucí lípy, bezinky, dozrávající třešně, začínají zrát lesní plody jako jahody a v závěsu za nimi půjdou i maliny a borůvky. Že nemáte pro samou práci čas to vnímat? Až večer budete mít klid, zkuste si naplánovat, jak to udělat, abyste mohli chodit více pěšky, místo autobusem, můžete jít třeba několik stanic sadem či parkem... člověk má hned více síly, nápadů a radosti. No a proč si o víkendu nezabalit nějaké jídlo a nevyjet vlakem do přírody? Víte, že i barvy léčí? .... a co jich teď právě v přírodě je! Jako již tradičně, nezapomeneme si s sebou vzít košíček, nůž či nůžky a papírové pytlíčky. Bylinky i plody mají největší sílu, v době své zralosti, takže si chystejme různé čaje, šťávy, mastičky…  Určitě si nezapomeneme nasbírat nějaké ty barevné kvítky do zásoby na zimní období!! Jako když je potom najdeme - nechceme být přece stále závislí na tabletových vitamínech?

Rychlá šťáva z květů bezu černého k okamžité spotřebě:

Za tepla: působí spíše k pročištění organismu,  6 – 8 květenství zalijeme večer vařící vodou. Ráno vodu scedíme, osladíme třtinovým cukrem, či medem  a dochutíme šťávou z citrónu.

Za studena: působí spíše homeopaticky na úrovni psychiky – dodává schopnost sebeuvědomění, schopnost soustředit se na podstatné a používat zodpovědně svobodnou vůli. 6 – 8 květenství zalijeme večer studenou vodou – nejlépe pramenitou  a ráno scedíme. Dobrá je jen tak, ale ochutit ji můžeme dle potřeby.

Šťáva z květů černého bezu na zimu

S dětmi nasbíráme asi tak 20 květenství černého bezu v polovině rozkvětu, zalijeme 2 litry vychladlé převařené vody, vmícháme šťávu z 5 citrónů a necháme louhovat 24 hodin. Přecedíme přes jemné síto, přidáme 2 kg cukru a mícháme dokud se cukr nerozpustí. Necháme přejít varem a sléváme do lahví. Uchováme v chladu pro podzimní spotřebu do bylinkových čajů a nebo k přípravě šťávy pro děti. Na jemné rovině nám pomáhá poznávat své vlastní schopnosti, poučit se ze svých chyb a utvářet své sebevědomí beze strachu a sebepodceňování..

Čaj z kvetoucí natě řebříčku
3 lžíce řezané natě na 1 l vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 7 minut pařit. Popíjíme chladný velkými doušky, 1 šálek denně.

Doporučuji všem ženám. Na fyzické úrovni napomáhá při prochladnutí, používá se do čajových směsí na čištění krve, na posílení trávicího ustrojí a regulaci všech šťáv. Používá se též jako prostředek dezinfikující a krev stavící. Dále má působení zejména v oblasti gynekologické, při zánětech vaječníků. Zastavuje též krvácení, čehož se využívá při krvácivé formě hemeroidů a to formou sedacích koupelí.  Na jemnější úrovni přináší řebříček s bělobou svých květů do našeho života impuls chránit vše živé, podporovat, povzbuzovat. V dnešní době je prospěšný zejména ženám, aby při rychlém způsobu života nezapomínali rozvíjet svoji ženskost, projevující se nesobeckou láskou, něhou a čistotou. V dnešní době je mnoho žen, které vykonávají mužské činnosti a tím svou ženskost ztrácí. Upozorňují je na to bolavé vaječníky, záněty a cysty. Žena má probouzet svou mluvou, pohyby i oblečením v mužích touhu být ochráncem. 

Čaj ze svízele syřišťového
Vrchovatou čajovou lžičku svízele na šálek spařit horkou vodou, nechat půl minuty vyluhovat, scedit a tohoto čaje pít po doušcích dva až tři šálky za den.

Působí hlavně v oblasti ledvin, při alergiích, které jsou vyvolány nedostatečností ledvin. Traduje se věta jednoho švýcarského léčitele "Prosím, neřežte ledviny, vždyť máme ještě svízel a celík." Jako každá žlutě kvetoucí bylinka, poskytuje nám i svízel sílu uzdravujícího světla a zároveň i impuls k zamyšlení, že skutečně všechno, co se v našem životě odehrává je tu pro nás k pochopení, ponaučení a zesílení, ať už je to jakkoli svízelné.

Rozrazilový čaj
2 čajové lžičky sušené kvetoucí natě přelijeme 1 l horké vody a necháme 7 min. louhovat. Scedíme a pijeme po doušcích 2 šálky denně.

Používá se jako tonizující čaj při potížích s játry a zažívacím traktem. Čerstvá šťáva se používá při kožních nemocech, při kterých se používá i z něj vyrobené homeopatikum.Slouží též jako výborný prostředek proti horečkám, při nachlazení a má i prý protinádorové působení. Latinské jméno pro rozrazil je Veronika officinalis. Veronika od veritas - pravda. Na jemnější rovině nám rozrazil se svými světle modrými květy dává sílu hledat uprostřed zmatků principy nepomíjivosti a pravdy.

Heřmánkový čaj
1 polévkovou lžíci heřmánku spaříme 1 l horké vody a necháme 10 min. pařit.

Scedíme, opatrně sladíme medem. (Bude po něm dobře všem). "Velmi uvolňující čaj", který pomáhá při nervozitě, špatném trávení, při nespavosti, nočních můrách a na uklidnění vzpurných dětí. Na jemné rovině nám pomáhá snášet každodenní život s láskou a pochopením. Pomáhá léčit stavy vzniklé hněvem či v horších případech nenávistí. Příkladem je třeba ječné zrno v oku, na které heřmánek pomáhá skvěle.

Bonbony proti kašli s lípou a mateřídouškou – zdravější mlsání!.?
Z hrsti lipového květu a hrsti mateřídoušky uvaříme silný nálev (byliny spaříme vodou a necháme 10 minut louhovat). Dvě lžíce nálevu smícháme se 120 g medu, 100 g třtinového cukru a šťávou z 1 citrónu.

Vaříme na mírném ohni asi 40 minut na tzv. perlu (kapka na talíři tuhne). Z potravinové folie nebo alobalu nastříháme čtverečky a do jejich středu klademe lžičkou kopečky horké tuhé sladké hmoty. Vyrobíme bonbony, které po vychladnutí uložíme do uzavřené nádoby, aby nezvlhly. Nasušenou lípu si můžeme dát do polštáře, dělá dobře hlavě i srdci.

V tomto období si nezapomeneme též nasbírat a nasušit listy maliníku, jahodníku, ostružiníku a listů černého rybízu. Z těchto listů si vaříme velmi lahodné čaje, které jsou za teplých dnů velmi osvěžující.

A ještě několik zásad pro stále teplejší dny: Léto a v současnosti i velká část jarního období jsou typické velkým teplem, v posledních letech až tropickým. S povahy věci samé, bude tedy naše tělo mít větší potřebu svou krev ochlazovat. Už jsem zdůrazňovala, že extrémy naše tělo nesnáší, takže i k ochlazování budeme přistupovat tak, abychom svému tělu nabídli skutečné pomoci a neublížili mu. Častokrát mají lidé v létě velké problémy z ledových nápojů a zmrzlin, a to ať už z důvodu jejich velkého chladu, který je  šokem pro rozehřáté sliznice v těle, ale i co do složení: velké množství umělých  barviv, cukru apod. My se nyní zaměříme na přirozenou stravu tohoto období. Ta by měla poskytnout dostatek tekutin, vitamínů a přirozeně zchlazujících látek, obsažených v plodech léta.

Ovocný koktejl
Mléko od kravičky či plnotučné, cukr, citrónová šťáva, sezónní lesní či zahradní ovoce, voda dle potřeby.

Vše našleháme v mixéru a rozléváme do skleniček. Na skleničku dáme nakrojenou jahůdku a koktejl ozdobíme lístky meduňky. Vydatné a osvěžující.

Obdoba:Mléko, sladké ovoce (banány, jablka, ...), rozinky, oříšky nebo mandle.

Rozmixujeme nebo najemno nastrouháme ovoce. Mléko přivedeme do varu a přidáme do něj najemno nastrouhané oříšky nebo mandle a rozinky (ty opereme). Pokud chceme dosáhnout rozmanitých barev, použijeme vhodné druhy ovoce (borůvky, ostružiny, maliny, jahody...). Sklenici do 3/4 naplníme sladkým mlékem a zbytek doplníme ovocem. Nakonec můžeme přidat několik kapek růžové vody nebo jiné přírodní esence.

Jogurtový nápoj
20 - 30 lístků máty peprné (nejlépe čerstvé), 1/2 l domácího jogurtu, cukr podle chuti, led.

Společně rozmixujeme mátu, jogurt, cukr i led. Pro zpestření můžeme použít i nejrůznější druhy ovoce. Podáváme  

Mléčný šerbet
Sirup, mléko, smetana, led, sušené ovoce, růžová voda nebo jiná přírodní esence 

Do vychladlého svařeného mléka přidáme 1 - 2 lžíce ovocného sirupu s esencí, kostky ledu, sušené ovoce a podáváme s našlehanou smetanou. Barvu i chuť můžeme obměňovat přidáváním různých druhů esencí do sirupu. Nejběžněji používané esence jsou: růžová voda a jasmín.

Zeleninová šťáva
Mrkev nebo jiná zelenina, kostky ledu      

Zeleninu očistíme, nakrájíme na drobné kousky a vylisujeme z ní šťávu. Nepřidáváme žádné koření. Podáváme vychlazené. Zeleninová šťáva je ochlazující.  

Citrónová šťáva (sikandží) – proti pálení žáhy 
2 dl vody, šťáva z 1 citrónu, šp.soli a mletého černého pepře

V důsledku špatné kombinace jídel dochází k pálení žáhy. Jako lék, ale i jako letní nápoj je výborné sikandží. Smícháme vodu s citrónovou šťávou, přidáme špetku černé nebo mořské soli a mletého černého pepře. Je dobré se vyhnout přidávání cukru, který ničí výborné zdravotní účinky šťávy. 

Citrónová šťáva s javorovým sirupem  
2 dl vody,lžička citrónové šťávy, lžička třtinového cukru, nebo javorový sirup dle potřeby

Nápoj do horkých dnů   
Vezmeme stejné množství semínek koriandru a kmínu, smícháme a umeleme. Prášek namočíme na 4 - 5 hodin do vody, vymačkáme a přefiltrujeme. Přidáme cukr a pijeme. Tento nápoj slouží k uhašení silného pocitu žízně a k odstranění pálivého pocitu na lýtkách a na dlaních, podpoří trávení. Navíc navrací původní konsistenci vodnaté stolice a také odstraňuje její nepěkný zápach.

Mandlový nápoj 
Deset mandlí ponoříme na noc do vody, ráno sloupneme slupku. Mandle vhodíme do mixéru a zalijeme šálkem horkého mléka. Přidáme po špetce mletého kardamomu a čerstvě umletého černého pepře, dále přidáme lžičku medu. Mixujeme po dobu 5 minut ve vysokých otáčkách a pijeme. Tento nápoj napomáhá ke zlepšení paměti.

Čaj z bazalky, máty a meduňky 
Do konvičky dáme po několika lístcích od každé bylinky a zalijeme horkou vodou. Necháme 5 – 7 minut louhovat. Slijeme a necháme vychladit.
Lahodný, zklidňující a zchlazující nápoj, navozující příjemnou atmosféru.

Meduňková šťáva
100 g meduňkové natě, 1 kg cukru, 3 – 4 citróny, voda

Meruňkovou nať zalijeme 1 l vařící vody a necháme louhovat přes noc. Druhý den  v hrnci svaříme 1 l vody s 1 kg cukru do rozpuštění. Přidáme scezenou šťávu z meduňky a přivedeme k varu. V samém závěru přidáme šťávu ze 3 citrónů. Horkou šťávu naplníme do čistých lahví, které obrátíme dnem vzhůru. Dáváme do vody i čaje. Účinné na zklidnění a pro dobrý spánek.

Dalším způsobem dodávání tekutin do těla a prostředkem ke zchlazování jsou saláty:

Okurkový salát  ala carpaccio:
Salátová okurka, slunečnicový či olivový olej lisovaný za studena, citrónová šťáva, sůl, oregano.

Salátovou okurku důkladně omyjeme a je-li kupovaná také oškrábeme slupku. Poté okurku pokrájíme na tenká kolečka a klademe kol celého talíře jedno kolečko lehce přečnívajíc druhé. Těmito kruhy vyplníme postupně celý talíř. Celé zalijeme zálivkou, kterou jsme si připravili z olivového oleje, citrónové šťávy, soli a oregana. Dáme na chvíli uležet v chladu. Okurka je výborný prostředek na uklidnění srdeční činnosti a přijde nám vhod i v druhém salátu 

Okurkový salát s mátou
2 ks zelených okurek, 2 stroužky česneku, 300 ml jogurtu, 1 čl mletého fenyklu, 2 pl jablečného octa, 2 pl oleje, 1 čl nasekané máty, sůl. 

Okurky nakrájíme na kostky, osolíme a necháme odpočinout. V míse mícháme utřený česnek, jogurt, ocet, olej a fenykl. Okurky opláchneme studenou vodou, osušíme a přidáme ke směsi. Nahoru sypeme nasekanou mátou.                     

Letní salát
2 mrkve, 1 cibule, 3 papriky, 1 jablko, 100g tvrdého sýra  

Mrkev, jablko, sýr nastrouháme na širší nudličky, papriky nakrájíme na proužky,cibuli na kostičky.Smícháme a necháme v chladu uležet.

Pikantní hlávkový salát
1 rozkrájený hlávkový salát  přelijeme zálivkou. Zálivka: 4 uvařené žloutky, 5 lžic oleje-olivového, 3 lžíce octa-jablečného, 2 lžíce hořčice, 3 lžíce nasekané pažitky nebo ředkvičkové lístečky

Vše smícháme a necháme v lednici uležet.                  

Barevný salát
5 rajčat, 4 papriky-žluté, 1 salátová okurka, 1 bílý jogurt, bylinková sůl, citrónová šťáva

Nakrájenou zeleninu přelijeme jogurtem, který jsme ochutili bylinkovou solí a citrónovou šťávou.

Okurkový salát
1 okurka, 50 g tvrdého sýra, 1 kysaná smetana, špetka soli a pepře.

Okurku a sýr nastrouháme na hrubém struhadle, přidáme ostatní přísady a promícháme.

Rajčatový salát
3 rajčata, špetka soli a pepře, kousek pórku, 1 lžíce umeocta nebo octa, trocha vody. 

Rajčata nakrájíme, přidáme ostatní suroviny a promícháme.

Zeleninový salát
Zelí, rajčata, papriky, pórek, květák, pepř, kysaná smetana nebo jogurt, olej, balkánský sýr, sojová omáčka nebo sůl. 

Veškerou zeleninu nakrájíme, přidáme nastrouhaný balkánský sýr, opepříme, zalijeme olejem a kysanou smetanou a promícháme, případně dochutíme sojovou omáčkou nebo osolíme.

Salát z kopřiv, pampelišky a řebříčku
Listy kopřivy, pampelišky a řebříčku spaříme zálivkou ze sojové omáčky a citrónového octa (lépe použít jablečný ocet), kořeníme bazalkou a saturejkou. Přidáme nakrájenou cibuli.

Ředkvičkový salát
1 svazek ředkviček, hrst posekané řeřichy nebo pažitky, 1/2 kysané smetany, 1 pl plnotučné hořčice, 1 pl umeocta, 1 čl tebi.

Ředkvičky nastrouháme a smícháme s řeřichou či pažitkou, zalijeme kysanou smetanou smíchanou s hořčicí, umeoctem a tebi.

Salát z červené řepy s mrkví
1 červená řepa, 1 mrkev, citrónová šťáva, špetka soli a cukru, 1 lžíce olivového oleje.

Řepu a mrkev nahrubo nastrouháme, přidáme citrónovou šťávu, sůl, cukr, olivový olej a promícháme.

Salát z červené řepy s kysaným zelím
1 červená řepa, 1 kysané zelí

Řepu nahrubo nastrouháme, přidáme kysané zelí nadrobno nakrájené a promícháme. Necháme v lednici uležet. Podáváme s večkou a zdobíme bazalkou.

Kedlubnový salát s okurkou
1 kedlubna, 1 salátová okurka, 1 pl kopru, špetka soli, kysaná smetana.

Kedlubnu a okurku nastrouháme a smícháme s ostatními přísadami.

Salát z čínského zelí
čínské zelí, paprika, rajče, okurka nebo mrkev, pórek, citrónová šťáva, olej.

Zeleninu nakrájíme, zalijeme citrónovou šťávou, olejem a promícháme.

Vydatný zeleninový salát s těstovinami
paprika, rajčata, salátová okurka, sterilovaná kukuřice, pórek, olej, ocet, bylinková sůl.

Zeleninu nakrájíme na kostičky, přidáme uvařené těstoviny, osolíme, přidáme olej a ocet a jednu z dalších přísad, které můžeme obměňovat - hořčici, kysanou smetanu, bio kečup, sojovou majonézu a pod. Vše důkladně promícháme.

Zelný salát s balkánským sýrem
hlávkové zelí, balkánský sýr, kysaná smetana nebo sojová majonéza, pepř, umeocet.

Zelí najemno nastrouháme a smícháme s nastrouhaným sýrem, přidáme kysanou smetanu nebo sojovou majonézu. Dochutíme pepřem a umeoctem.

Čočkový salát s bazalkou a šalvějí
½ kg čočky, 100 g šunky, 1 brokolice, sůl, 1 cibulka i s natí, bylinky na ozdobu – 3 snítky bazalky a 3 lístky šalvěje, 1 natvrdo uvařené vejce, naložený chřest

Dresink: 1 lžíce olivového oleje, 3 lžíce bylinkového octa se šalvějí, 1 lžička pískového cukru, špetka soli

Čočku uvaříme do měkka a smícháme jí se šunkou nakrájenou na nudličky a s uvařenou a pokrájenou brokolicí. Přidáme nakrájenou naťovou cibulku a osolíme. Zalijeme dresinkem a promícháme posekanými bylinkami. Ozdobíme vejcem, chřestem a bylinkami. Dresink připravíme smícháním všech uvedených ingrediencí s 1 dl vody. Salát podáváme teplý i studený.     

Bylinkový ocet se šalvějí a rozinkami
1 snítka šalvěje,saturejky a yzopu,3 malé cibulky, 1 lžička  rozinek,1-2 lžičky koriandru, 5 kuliček jalovce, vinný ocet

Do čisté sklenice dáme cibulky a koření s rozinkami. Opatrně zasuneme lýkem svázané snítky bylinek a zalijeme vinným octem. Za 2 týdny získá ocet příjemné aroma, bylinky i koření pak můžeme vyndat a přenést do chladu a temna. Ocet lze po dobu několika měsíců využít i jako kuchyňskou dekoraci.

Naslouchejme potřebám svého těla a dávejme mu, co mu prospívá. Využívejme všech plodů přírody a nezapomeňme za to v nitru poděkovat. Do přírody choďme jako hosté a uvidíme, že budeme vůči jejím poselstvím vnímavější.

Tož: „mějte se krásně a něco pro to dělejte!!“


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec