Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Bioreceptář > Říjen
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?


Z úřody naší milé přírody



    Říjen je měsícem zralosti, příroda vydala své dary a je na naší moudrosti a umu, jak je zpracujeme. Myslím, že většina z nás pozná ten rozdíl mezi kupovanými a doma vyrobenými produkty. Vynasnažme se tedy využít maximum úrody, abychom měli v zimních měsících čím zpestřit jídelníček. Nejvíce síly nám však plody dají v době, kdy přirozeně dozrávají a proto dávejme přednost konzumaci dozrávajícího ovoce a zeleniny před různě upravovanými potravinami či exotickým ovocem a zeleninou. Dříve lidé v tuto dobu slavili a dodnes ještě v některých církvích a sdruženích slaví Díkůvzdání - poděkování za úrodu. Tento velice krásný zvyk, vznikl s úcty a lásky k přírodě, na které člověk byl, je a vždy bude celoročně závislý. Dnes je však vlivem civilizace pro mnoho lidí příroda již jen kulisou za oknem a z této izolace je dokáže vytrhnout již jen nějaká nenadálá událost či katastrofa. …ale tak daleko věci přece nikdy nemají dojít. Pevně věřím, že všichni, kdo čtete tyto řádky jste naopak z těch, kteří přírodu chrání a kolem jejích darů nechodí nevšímavě. Vždyť je to spojená nádoba. A třeba si i vy můžete doma udělat takové malé díkůvzdání. My například máme doma takový koutek se zelení, kameny a také skřítkem, který to tam opečovává. A tam vždy dáváme od všeho, co v přírodě dozrává …zeleninu, ovoce, ale také žaludy, kaštany, listy …. A tak máme kousek přírody doma, a s láskou a díkem to zpracováváme.
    Co se skladby stravy, od léta budou v našem jídelníčku postupně přibývat teplejší jídla, ve prospěch celozrnných obilovin a zeleniny, ale nezapomeneme i na přísun libového masa a mléčných potravin - nejlépe od kraviček z biochovu. Naše nápoje a strava tohoto období by měly být maximálně ve prospěch sezónní zeleniny, bylin a plodů, neboť je to pro naše tělo zdrojem netušených pomocí.

Nyní dovolte opět nějaké recepty na využití sezónního ovoce a zeleniny:


Hrušková povidla
Hrušky, špetka soli.

Polovině hrušek okrojíme slupku, druhou polovinu nakrájíme se slupkou. Vykrojíme jádřince, přidáme špetku soli a vaříme na mírném plameni až do hustoty povidel. Poté dáváme do lahví, převážeme celofánem, či zazátkujeme. Nemusíme sterilovat, čím jsou povidla hustší, tím menší je nebezpečí, že se zkazí.

Jablka strouhaná
Sterilace 50 minut při
85 stupních Celsia

Jablka omyjeme, vykrojíme jádřince a nastrouháme. Napěchujeme do sklenic, uzavřeme víčky a sterilujeme. Zavařená jablka můžeme použít do závinů, buchet a koláčů.

Perníkový koláč se švestkami

Na perník:450 g žitné nebo špaldové celozrnné mouky, 1 lžíce kakaa, 1 prášek do perníku, ¼ lžičky mleté skořice, 2 dl mléka,  180 g třtinového cukru, 60 g másla, 5 lžic oleje, 2 vejce, tuk na vymazání, celozrnná mouka na vysypání

Náplň: 150 ml smetany ke šlehání, 1 polévková lžíce brandy

Na ozdobení: ½ kg švestek, 3-4 lžíce rybízové marmelády, 2-3 lžíce vody

Formu dobře vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou. Z ingrediencí na perník umícháme středně husté těsto, které nalijeme do připravené formy a povrch těsta uhladíme. Pečeme asi 35 minut. Upečený perník necháme vychladnout. Z ušlehané šlehačky, brandy a cukru vytvoříme jemný krém. Perník podélně rozkrojíme a naplníme jej krémem.
Ozdobení: Švestky rozpůlíme, vypeckujeme a vložíme do kastrůlku, přidáme vodu a cukr a 2 – 3 minuty vaříme, dokud švestky nezměknou. Opatrně je přendáme na perník a polijeme polevou.
Příprava polevy: Marmeládu a vodu dáme do malého kastrůlku a na mírném ohni zahříváme tak dlouho, až se marmeláda rozpustí a směs zůstane čirá. Necháme mírně zhoustnout a ještě teplou polevu nalijeme na povrch koláče.

Brambory na jogurtu
500 g brambor, ½ cibule nakrájené na kolečka,, 1/2 čl  kari, 1/2 lžičky sladké papriky, 1 lžička slunečnicových semínek,, 2 pl másla, jogurt, sůl.

Uvařené brambory nakrájíme na kostky. Na másle upražíme všechny druhy koření, slunečnicová semínka a po chvíli vmícháme jogurt. Potom přidáme brambory, osolíme a dobře promícháme. Přiklopíme cca 5 minut.

Knedlíky z cukety
250g cukety, 250g hrubé mouky, 5 rohlíků, 1 vejce, 1/2 čl soli.

Cuketu nastrouháme na hrubo, osolíme, smícháme s moukou a vejcem, přidáme rohlíky nakrájené na kos-tičky a vypracujeme těsto ze kterého vytvarujeme šišky. Tyto vaříme v osolené vodě 20 minut. V polovině doby varu knedlíky obrátíme. Uvařené knedlíky nakrájíme na plátky. Hodí se k dušené zelenině, můžeme je posypat osmaženou cibulí, sýrem nebo s cuketovým zelím.

Cuketové zelí
1 větší cuketa, 2 pl oleje, 1 cibule, sůl, cukr, špetka kmínu, koriandru, ocet.

Cuketu nastrouháme na hrubo, na oleji zpěníme nakrájenou cibuli, když zesklovatí přidáme cuketu, sůl, cukr, kmín, koriandr a chvíli podusíme, na závěr dochutíme octem. Obměny: k cuketě přidáme nastrouhané jablko, cuketu zahustíme jemně nastrouhaným syrovým bramborem.

Celozrnný jablkový závin
Těsto:
250 g špaldové mouky, 250 g tvarohu, 120 g másla, 1 lžíce cukru, 1 - 2 polévkové lžíce vody, vejce na potření.
Náplň: jablka, hrst lískových a vlašských ořechů, hrst rozinek, skořice, cukr, případně strouhaný kokos.


Z mouky, tvarohu, tuku, cukru a vody zpracujeme těsto, které necháme uležet v lednici alespoň 1 hodinu. Zatím si omyjeme jablíčka, oloupeme a nastrouháme. Ořechy pokrájíme na hrubo a s rozinkami, kokosem, cukrem a skořicí vmícháme do nastrouhaných jablíček.
Z těsta vyválíme na moukou posypaném mikrotenu dva tenké pláty, poklademe jablečnou náplní, zavineme a pečeme asi půl hodiny ve středně vyhřáté troubě, potřené rozpuštěným máslem.

Vegetariánský boršč
Červená řepa, petržel, mrkev, celer, hlávkové zelí, brambory, cibule, spařená a oloupaná rajčata, pepř, sůl, nové koření, bobkový list, citron,rajský protlak, trochu cukru, jogurt a kopr.

Očištěnou zeleninu nakrájíme na menší kousky a spolu s kořením osmahneme na oleji a zalijeme vodou. Poté přidáme celou cibuli a nakrájené brambory a vaříme do změknutí. Ochutíme rajským protlakem, citronem, solí a cukrem. Podáváme na talíři zdobené bílým jogurtem a koprem.
Babiččina bramborová polévka

4-5 brambor, drcený kmín, sůl, 1-2 lžíce sušených hub, 1 lžíce oleje, 1 cibule, asi 200 g zeleniny (kořenová zelenina, květák, kedlubna, kapusta, zelí, cuketa, rajče..) 1-2 lžíce špaldové mouky celozrnné, 2 stroužky česneku, majoránka,libeček, petrželka, pažitka, 1,5 – 2 l vody

Do malého množství vody dáme vařit oloupané a na kostičky nakrájené brambory a sušené houby, přidáme kmín a osolíme. Ve větším hrnci zpěníme na oleji nadrobno nakrájenou cibuli, poté vmícháme očištěnou a nahrubo nastrouhanou nebo nadrobno nakrájenou zeleninu a osmahneme ji. Zeleninu posypeme moukou, lehce zasmažíme a zalijeme studenou vodou. Pořádně promícháme, aby nevznikly žmolky. Vlijeme uvařené brambůrky s vodou ve které se vařily, přidáme prolisovaný česnek, majoránku, libeček, sůl a celé ještě povaříme. Podáváme s pokrájenou petrželkou.

Estragonový olej:
Do 2 dl kvalitního oleje přidáme 3 lžíce čerstvých nakrájeného estragonu a zahřejeme na 80 °C, necháme vychladnout. Používáme k potírání masa, do salátů či omáček.

Buchta z cukety a jablek
3 vejce, 1/8 l oleje, 25 dkg cukru,
1 kg nastrouhané cukety, 40 dkg špaldové celozrnné mouky, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr

Utřeme vejce, olej a cukr a přidáme do toho další ingredience. Vzniklou směs nalijeme na vymaštěný plech a ve středně vytopené troubě pečeme do zlatova. Necháme vychladnout a povrch buchty poléváme čokoládovou polevou.

Králík s cuketou a paprikami
1 králíka,
50 g oleje, 1 cibule, 1 menší cuketa, 3 zelené papriky, 10 rajčat nebo 80 g rajského protlaku, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, 30 g špaldové mouky celozrnné.

Králíka rozdělíme na menší porce, omyjeme, osušíme, osolíme a smahneme na oleji. Maso vyjmeme, na oleji osmahneme cibulku, přidáme koření a maso, podlijeme a dusíme téměř do měkka. Cuketu, papriky a rajčata omyjeme, očistíme, nakrájíme na menší kousky a přidáme k masu. Dusíme pod poklicí ještě 10 minut, vodu vysmahneme, zaprášíme moukou a krátce povaříme. Podáváme s tmavým chlebem nebo s vařeným bramborem.

--------------------------------------------

A nyní bych Vám chtěla dát tip na výrobu skvělého pomocníka ať už do kuchyně, do domácí lékárny či k úklidu. Je jím  jablečný ocet. Jablek dozrává všude dost a tak určitě nebude problém s jeho přípravou. Zde uvádím recept na jeho přípravu:

 Jablečný ocet
1 kg jablek, 3 či 5 litrové vypařené zavařovací sklenice, nerezové struhadlo, voda, síto, dřevěná vařečka, gáza.

Jablíčka důkladně omyjeme, odstraníme stopky a bubáky a včetně slupek a jádřinců nastrouháme do jedné láhve. Poté zalijeme vodou, dosahující
5 cm pod okraj, zakryjeme talířkem a dáme na 10 - 14 dnů k oknu či na balkón. 2 x denně důkladně promícháme dřevěnou vařečkou. Po uplynutí této doby přelijeme obsah láhve přes síto do druhé láhve. Přikryjeme talířkem, uložíme do spíže na 20 dnů. Po tuto dobu nemícháme ani neodkrýváme. Poté přecedíme přes gázu a naplníme do sklenic. Zazátkujeme a uložíme v lednici. Používáme do salátů, chleba, čočky apod.

A zde je několik tipů použití: (Více najdete v knize J.H.Angersteina Ocet v domácí lékárně, nakl. Svítání 1998)

Zábaly nohou při zánětlivých onemocněních a horečkách: Dobře poslouží např. bavlněné ponožky, které navlhčíme octovou vodou a oblékneme. Navrch navlékneme ještě jeden či dva páry suchých vlněných ponožek. Aplikujeme přes noc. Dávkování 6.polévk. lžic octa do 200 ml. studené vody.

Péče o nohy a ruce:
mozoly
– 10 min. do teplé mýdlové vody a poté připevnit gázu namočenou v jableč. octu
rohovitá kůže na nohou -  10 min. do teplé mýdlové vody a poté navléci ponožky namočené v jableč. octu a nechat působit
k běžnému ošetření: prostředek smíchaný ze stejného dílu oliv. oleje a jablečného octa. Vtíráme po umytí. Udržuje pleť hladkou a vláčnou.
ocet pro zdraví: 1 čl jablečného octa do 200 ml vody  a lžička medu, melasy  či javorového sirupu
pít 3 x denně před hlavním jídlem

octové obklady očí: do nádobky 200 ml teplé vody přidejte až jednu polévkovou lžíci octa. Ve směsi namočte kapesník a potírejte jím opatrně zavřené oči směrem od vnějšího koutku k nosu. Poměr vody a octa je mnohokrát vyzkoušený a pro oči příjemný. Pokud přesto pocítíte pálení vypláchněte oči čistou vodou. Také lze navlhčený kapesník přikládat na oči po dobu 10 minut.
Prevence zubního kazu: výplach úst vodou obohacenou jableč. octem (1 čl. do sklenice vody) ráno a večer po vyčištění zubů.
Na drobná poranění:Před 2500 lety Hippokrates zjistil, že ocet usmrcuje  zárodky a likviduje střevní infekce. Vojáci si dříve ošetřovali svá zranění octem, protože působí antisepticky, jeho kyseliny zneškodňují mnoho druhů bakterií, virů a jiných původců nemoci. Menší rány se hojí lépe, jestliže jsou bezodkladně postříkaný léčivým octem.
Deodorant z 1 PL jableč. octa, 200 ml šalvěj. čaje a 10 kapek mátového oleje
Abychom při krájení cibule neplakali: oloupanou cibuli před krájením vložte do octové vody
Čalouněný nábytek se tak rychle neušpiní: když jej častěji vykartáčujete octovou vodou (to by šlo určitě i na kabáty pozn. autorky)
Hedvábí přispěje při praní přidání několika kapek octa do vody
Zaschlý inkoust odstraníme: pomocí několika kapek octa
Zašlé skvrny v čajových konvicích a hrncích odstraníme solí a octem
Fixace a osvěžení barev: Barvy na textil se zafixují přidáním velkého šálku octa do vody určené pro poslední máchání. U starších kusů oblečení osvěží ocet barvy.
Dezinfekce houbiček na nádobí v teplé octové vodě poměr vody a octa 1:1

--------------------------

Je to úžasné, kolik pomoci, levné a účinné je na dosah, že? Nemusíme kupovat ty hory drogerie, léků a navíc naplníme svůj byt dechem přírody. Pojďme dělat tím směrem kroky. Vždyť už té zkázy kolem nás bylo více než dost.


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec