Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Bioreceptář > Prosinec
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?


Ječmen



    Obilovinou měsíce prosince, která byla a pevně věřím, že opět bude běžnou součástí našeho jídelníčku, je ječmen. Věru by si to zasloužil a na našem zdraví by se to odrazilo až k nevíře. Ječmen je totiž velmi speciální a zvláštní obilovinou co do svého působení. Má schopnost zvláčňovat, změkčovat a tím uvolňovat zatuhlá ložiska v těle. Ze všech obilovin má nejvíce minerálních látek. Je to bohatý zdroj stravitelné i nestravitelné vlákniny.Umožňuje vylučování starých nadbytečných zplodin živočišných produktů. Toho naši předkové využívali hlavně v době adventního a předvelikonočního půstu. Lidé, kteří rádi jedí ječmen, jsou pružní psychicky i fyzicky. Dělá krásnou a hebkou pokožku. Má též významný obsah křemíku. Používá se u poruch růstu nehtů, vlasů, kožních chorob. Obdobně jako oves obsahuje bílkovinu, která při vaření uvolňuje sliz a tak je vhodnou stravou při onemocněních žaludku a trávicího traktu. Nejznámější formou ječmene jsou kroupy, Vzhledem k tomu, že přílišným broušením a drcením zrna se ztrácí vrstva obsahující klíček a další výživné látky, je lepší, používáme-li kroupy velké, nebo jídlo vařily z bezpluchého ječmene, ze kterého se též mele celozrnná ječná mouka.Na trhu jsou k dostání také ječné vločky, které vznikají speciální technologií z broušeného ječného zrna. Jsou bohatým zdrojem minerálních látek a vlákniny. Jsou vhodné na přípravu polévek, kaší, pomazánek, műsli či nákypů. Zachováváme-li níže uvedené zásady zpracování ječmene, můžeme zařazovat kroupy do dětského jídelníčku už od dvou let věku.

Základní recept:


(orientační údaje, vždy se zařídíme podle tvrdosti zrna a stupně jeho zpracování)

Dobře proprané kroupy či bezpluchý ječmen namočíme na min. 5 hodin do vody. Na hrnek krup dva až dva a půl hrnku vody. Ve stejné vodě vaříme do měkka 60 min. a necháme ještě 3 hodiny dojít pod poklicí. Všechny 3 etapy jsou nutné, aby byly obilniny dobře stravitelné.

Recepty z ječmene pro zdraví, svěžest a krásu:

Ječné placičky se zeleninou
150 g ječných vloček, majoránka, česnek, bylinná sůl, olej, 2 vejce, petrželka, 200 ml zeleninového vývaru, 100 g vařené zeleniny

S vývarem smícháme vločky, majoránku, česnek, olej, bylinnou sůl a petrželku, dobře promícháme a necháme cca 1,5 hod bobtnat. Přidáme vejce, zeleninu a dobře promícháme. Dle potřeby dochutíme. Ze směsi tvoříme placičky, které smažíme z obou stran na oleji.

Kroupové karbanátky:
Kroupy 3 hrnky, voda 2 hrnky, vejce 2 ks, cibule
150 g, česnek 1 stroužek, olej 2 polévkové lžíce, strouhanka, mořská sůl, majoránka, olej na smažení.

Osmažíme najemno nakrájenou cibuli, přidáme namočené kroupy, osolíme a vaříme asi hodinu. Uvařené kroupy pomeleme, ke hmotě přidáme česnek a majoránku, vmícháme vejce a zpracujeme těsto. Vytvarujeme malé karbanát-ky, obalíme je ve strouhance a smažíme na rozpáleném oleji. Karbanátky můžeme dochutit houbami a kořenovou zeleninou.

Jihočeský houbový Kuba
250 g krup,
60 g sádla (možno nahradit olejem), 2 hrstky sušených hub, 1 malá cibulka, česneku dle chuti, špetka majoránky, tlučený kmín a sůl.

Houby předem namočíme do vody. Oprané kroupy opražíme na části sádla, podlijeme osolenou vodou a uvaříme do měkka. Na části sádla zpěníme cibulku, přidáme pokrájené vymačkané houby a kmín a dusíme do měkka. Houby a kroupy smícháme a dáme do vymazaného pekáčku zapéci.

Kroupy s prosem (s celým prosem ne s jáhlami)
Toto jídlo má velikou léčivou moc. Přijde nám vhod při různých kožních afektech, zejména při „koutcích“. Velmi rychle zmizí i ty největší a nejbolestivější afekce. Celé proso namočíme na několik hodin, vodu slijeme a proso na suché pánvičce vysušíme a lehce opražíme. Rozdrtíme na mlýnku nebo šrotovníku na mouku. Do tlakového hrnce dáme hrnek krup, zalijeme třemi hrnky vody, navrch nasypeme třetinu prosné mouky, osolíme a pomalu vaříme asi hodinu. Podáváme jako přílohu, eventuálně rozvaříme na kaši, kterou dochutíme opraženou cibulkou nebo zeleninou.

Hrách a kroupy
Toto jídlo bylo velice oblíbené u našich babiček. Příprava se místně trochu lišila, ale vždy vzniklo chutné a velice výživné jídlo. Uvaříme si kroupy do měkka podle základního receptu a zvlášť si do měkka uvaříme hrách. Smícháme s upraženou cibulkou a přidat můžeme trochu kysaného zelí. Na talíři zdobíme na troše oleje (nejlépe slunečnicového) orestovanou nastrouhanou mrkví.

Kroupy s rozinkami
Kroupy
300 g, rozinky 120 g, 6 lžic smetany, med

K uvařeným kroupám vmícháme předem horkou vodou spařené a nabobtnalé rozinky a na talířích dochutíme smetanou a medem

Krkonošská kaše
Brambory
350 g, kroupy či krupky 150 g, cibule 200 g, olej 50 ml, mléko 120 ml, česnek 3 stroužky, mořská sůl, majoránka

Spařené a studenou vodou propláchnuté krupky uvaříme do měkka ve vodě se solí. Brambory uvaříme se slupkou v páře, necháme vychladnout, oloupeme, umeleme a s mlékem vyšleháme na jemnou , hladkou kaši. Vmícháme kroupy a dochutíme majoránkou a česnekem utřeným se solí. Podáváme polité cibulkou podušenou na směsi oleje a vody. Vhodnou přílohou je kyselé zelí a podmáslí.

Polévka z ječné mouky a ječných vloček – očistná adventní( a je to pravda!)
olej, 1 cibule, 3 mrkve, 3- 4 PL ječné mouky, bylinky, sůl, 1 ½ l vody

V hrnci rozehřejeme olej, přidáme cibuli, na kolečka nakrájenou mrkev, rozemnuté bylinky a prohřejeme vše. Poté zaprášíme moukou, přidáme trochu vody a dobře promícháme. Doplníme zbytkem vody, dochutíme solí a dobře promícháme. Přidáme ječné vločky a vaříme pod pokličkou 10 – 12 minut.

Obilný nápoj např. z ječné mouky (něco na energii)
Na ½ l  nápoje potřebujeme 2PL jemně namleté celozrnné mouky, kterou rozmícháme v malém množství vody a přilijeme 2 HR vody. Za stálého míchání dovedeme k varu. Vaříme 5 minut a během varu občas promícháme.Hotový nápoj upravujeme nejrůznějším  způsobem:
- zalijeme jím instanční kávu nejlépe špaldovou či jinou obilninovou
- z horkého nápoje připravíme kakao
- ve zchladlém nápoji rozmixujeme nejrůznější druhy ovoce a podle chuti osladíme medem

Vánoční polévka z kapřích hlav a vnitřností
Hlava, odřezky a vnitřnosti z 1 většího kapra, 200 g kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer), 1 stroužek česneku, špetka zázvoru, 40 g jemně namleté ječné mouky, 20 g másla, 1 lžíce sekané petrželové nati, sůl

Omytou kapří hlavu a odřezky uvaříme v 1,5 l vody s česnekem, až jdou kosti od masa. Kořenovou zeleninu očistíme a nastrouháme na jemném struhadle. Vývar scedíme, velké kosti vybereme a ostatní maso s kostmi prolisujeme přes síto. Dáme pozor, aby se do polévky nedostaly ani malé kostičky. Do vývaru vložíme nastrouhanou zeleninu, přivedeme k varu, vsypeme krupičku a vložíme dobře omyté vnitřnosti kapra, ochutíme zázvorem a vaříme velmi mírným varem asi 15 minut. Nachozen dochutíme solí a petrželovou natí. Tuto polévku můžeme vařit celý rok. Rybí maso má vysokou biologickou hodnotu. Polévka chutná i malým dětem.

------------------------------------------

Mnoho mých přátel bylo chutí ječmene a jeho působením doslova nadšeno. Přála bych si, aby i vám byl tento očistný posel vítaný!

I když se sami snažíme žít co nejlépe, může se stát, že okolní chaos, spěch či nervozita na nás působí a jsme z toho unavení, nebo podráždění. Protože to určitě není stav ve kterém bychom si chtěli nějak libovat, dbáme na dostateč-nou psychohygienu, uděláme si chvíli na dobrý bylinkový čaj, pustíme si nějakou hezkou hudbu, přečteme si něco pro radost, rozveselení či naopak k poučení ... Můžeme si jen tak ve vodě svařit skořici a hřebíček, mátu, heřmánek či meduňku - vůně navodí příjemnou atmosféru, ve které se nepříjemná prožití doslova rozplynou. Přidat si můžeme též pár kapek éterického oleje do aromalampičky. Použijeme levanduli při stresu a psychické únavě, rozmarýnu při bez-radnosti, růži při silném citovém prožívání. Borovice a jedle nám pomůže při onemocněních horních cest dýchacích. Efekt vůní je vždy překvapující. Pomohou nám i ve formě koupelí. Široký sortiment přírodních olejů nabízí firmy Eoné, Karel Hadek, Nobillis Tilia a další.

Pomocník z největších - Lípa srdčitá
Našim národním stromem mající list tvaru srdce je lípa. Strom s tvárným dřevem zlatavé barvy, s vůní květů, která láká včely a naše smysly naplňuje blažeností. A právě tyto květy (sušené) nám mohou přijít velice vhod v zimním období. Už abatyše Hildegarda zařadila lipový květ do seznamu "mocných bylin". Květy totiž obsahují silice, slizy, saponiny, třísloviny a další látky, které velice pomáhají při kašli, zahlenění, nachlazení, žaludečních křečích, žaludeční a střevní kolice. Tento čaj je možno popíjet jako denní čaj, slazený cukrem či medem. Vhodná je též kombinace lipového čaje s čajem s černého bezu. Čajem se rovněž kloktá a vyplachují ústa při zánětech dutiny ústní. Lípa nás na jemné úrovni učí správné míře laskavosti a srdečnosti, tak abychom žili a nechali žít.

 
Lipový čaj s mateřídouškou
2 vrchovaté lžíce lipového květu a 1 lžíci natě mateřídoušky spaříme 1 litrem vařící vody a necháme 10 minut odstát. Pije se teplý a slazený medem zejména při virózách. Prospěšné je tento výluh přidat i do koupele.

 

   Obilninou, se kterou bych vás nyní chtěla blíže seznámit, je POHANKA, jednoletá rostlina z čeledi rdesnovitých. O plodině původem z Asie, jsou na našem území zmínky již ve 13 stol., kdy si ji údajně Tataři při svých výbojích dovezli zavěšenou v kožených měšcích u koňských sedel jako zdroj potravy. Lidé je měli za pohany a tento název dali později i této obilnině. Zejména v období Vánoc, kdy se často v našich domácnostech vlivem nestřídmosti objeví trávicí obtíže, Vám pohanka prokáže veliké dobrodiní.

  V posledních létech se začalo s jejím pěstováním ve velkém i v ekonomicky nejvyspělejších státech světa. Co je k tomu vede? Její léčebné účinky. Semeno pohanky obsahuje draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek. Z vitamínů skupinu B, cholin, rutin a tokoferol (E). Nejvíce je pohanka ceněna pro vysoký obsah bioflavonoidu, rutinu, obsaženého ve slupkách. Působí léčivě na cévy v celém organismu. Vrací jim pružnost a spolu s vitamínem E léčí na cévách chorobné změny. Zmírňuje potíže s křečovými žilami na nohou. Účinek rutinu ještě násobí vitamín C, proto je důležité jíst k pohance syrovou zeleninu. Pravidelná konzumace pohanky (min. 3 x týdně) se zvýšeným příjmem vlákniny a dostatkem přirozených tekutin vyléčí během měsíce hemeroidy. Pomáhá též k detoxikaci organismu v těhotenství a při různých  sebeotravách. Pomáhá při praskání žilek v oku a obličeji, při zvýšené krvácivosti, žaludečních a dvanáctníkových vředech, střevních nádorech a déletrvající menstruaci. Příznivě též ovlivňuje nervovou slabost, podrážděnost a nechutenství. Regeneruje též jaterní buňky po poškození chorobami či alkoholem. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a působí proti srážení krve v cévách. Je přirozeně bezlepkovou potravinou, což ocení zejména diabetici a lidé s bezlepkovou dietou. Pohanka je působností přirozeně zahřívající a to nám přijde v tomto období vhod.

♥ Povšimněme si jak nám bytosti přírody napomáhají k uchopení pomocí přírody i tím, že dávají rostlinám, květům  a listům určitý tvar. Srdčitý tvar zrn pohanky mluví jistě sám za sebe.

Základní úprava pohanky


Než přistoupíme k vaření, důkladně pohanku na sítu promyjeme, abychom jí zbavili případných nečistot a na hodinu ji namočíme do vody (na 1 šálek pohanky 1,5 šálku vody). Tím urychlíme její pozdější nabobtnání bez zbytečných ztrát. Dlouhodobé zahřívání a vysoké teploty jí totiž zbavují cenných látek. Po hodině vodu s pohankou osolíme a přivedeme k varu, hrnec zabalíme do utěrky a necháme dojít 3 hodiny.

Recepty :

Houbová polévka s pohankou: 100 g pohanky, 4 brambory, 1 cibule, 2-3 jedlé houby nebo 10 g sušených hub, 30 g oleje, špetka kmínu, ½ lžičky sladké papriky, petrželka nebo jiné čerstvé naťové koření, 1 stroužek česneku, sůl.

Pohanku opražíme na suché pánvi do světle hněda. Na oleji krátce osmahneme posekanou cibuli a houby s kmínem. Přidáme papriku, kostičky brambor, opraženou pohanku, zalijeme 1,3 l vody, osolíme a vaříme do měkka. Nakonec přidáme sekané naťové koření a prolisovaný česnek a případně dochutíme solí.

Vařená pohanka s mrkví, brokolicí a jogurtovým dresinkem: Pohanku uvaříme dle základního návodu. Ve vedlejším hrnci si uvaříme v malém množství vody se solí a bazalkou kolečka mrkve a brokolici rozebranou na malé kousky. Po uvaření oboje smícháme a přelijeme z vrchu dresinkem, který jsme vymíchali z bílého jogurtu, 2 – 3 lžic olivového oleje, lisovaného česneku, trochy soli, bazalky a oregana, citrónové šťávy či jablečného octa a podle chuti jemně dosladili třtinovým či ovocným cukrem.

Zeleninová polévka s pohankou: Očištěná a na kolečka nakrájená kořenová zelenina, pórek, cibule, 30 g slunečnicového oleje, 50 g syrové pohanky, sušený libeček, kmín, sůl, petrželka.

Na oleji osmahneme kořenovou zeleninu, pórek, cibuli a pohanku. Po chvíli přidáme vodu dle potřeby a přivedeme k varu. Dochutíme bylinkami a podáváme na talíři s petrželkou.

Pohanková kaše na tymiánu:300 g pohanky, 6 dl vody, 2 stroužky česneku, 2 lžičky tymiánu, hrst petrželové natě, 3 lžíce oleje, sůl.

Na rozehřátém oleji do růžova osmahneme prolisovaný česnek. Pak přimícháme pohanku a osmahneme spolu s česnekem. Když začneme cítit příjemnou oříškovou vůni, přilijeme postupně vařící vodu, osolíme a přidáme tymián. Pohanku ve vodě zamícháme a na 20 minut odstavíme na teplé místo. Zdobíme nasekanou petrželkou.

Pohankové karbanátky: 300 g pohanky lámanky, 150 g eidamu, 1 cibule, 1-2 stroužky česneku, 1 vejce, majoránka, sůl, 1 bobkový list, petrželová nať nebo pažitka, 1 vejce a strouhanka na obalení, tuk na smažení, pohanková mouka.

Bobkový list dáme vařit do vroucí vody. Z vroucí vody jej vytáhneme a vsypeme pohanku a chvíli vaříme. Poté scedíme, vmícháme nastrouhaný sýr, drobně nakrájenou cibuli, utřený česnek, sůl, majoránku, petržel či pažitku. Vše spojíme vejcem a tvoříme karbanátky, které obalujeme v pohankové mouce, rozšlehaném vejci a strouhance. Poté smažíme po obou stranách na rozpáleném tuku. Podáváme s bramborem a zeleninovým salátem. Pro změnu můžeme sýr nahradit houbami podušenými s kmínem.

Pohanková pomazánka s vejci:
250 g předem uvařené a scezené pohankové lámanky, 3 polévkové lžíce oleje, 1 sladkokyselá okurka, 3 vejce natvrdo, 50 g másla, polévková lžíce strouhaného sýra, citrónová šťáva.

Uvařené žloutky a pohankovou lámanku utřeme s máslem, přidáme strouhaný sýr a nařezané bílky. Osolíme, ochutíme citrónovou šťávou a promícháme.

Pohanková pomazánka s tvarohem a bylinkami:250 g předem uvařené a scezené pohankové lámanky, 1 tvaroh, sůl, sezónní bylinky jako kopr, pažitka apod., česnek, trocha olivového či slunečnicového oleje lis. za studena dle potřeby.

Tvaroh, bylinky, sůl, lisovaný česnek a olej utřeme dohromady a zapravíme pohankovou lámanku, podle potřeby je možno vlít trochu vody.

Pohankové sušenky s kokosem:150 g pohankové mouky, 150 g másla, 150 g polohrubé mouky, 150 g cukru, 80 g strouhaného kokosu, 1 vejce nebo 2 žloutky.

Smícháme mouku, kokos, cukr, rozdrobíme do ní máslo a zaděláme vejcem těsto. Tence je vyválíme, vypichujeme sušenky a pečeme je ve středně teplé troubě.

A něco na vánoce:

Išlské dortíčky celozrnné: 200 g pšeničné mouky celozrnné, 50 g mouky pohankové, 50 g přírodního cukru, 40 g mletých vlašských ořechů, 150 g Hery, špetka mleté skořice, 30 g kakaa, nezávadná citrónová kůra, několik lžic vody.

Ze zmíněných surovin vypracujeme vláčné těsto a dáme na 2 hodiny do lednice. Poté těsto vyválíme na tloušťku 4 mm a vykrajujeme malá kolečka, která zvolna upečeme při 155 °C. Prochladlá plníme kakaovým či máslovým krémem a poléváme čokoládovou polevou a zdobíme např. půlkami ořechů, dýňovým semínkem, sypeme kokosem, loupaným sezamem.

Konec starého roku je vždy časem k malému ohlédnutí. 
Někdo má ve zvyku ohlížet se co mu starý rok přinesl, my se ale zkusme zamyslet, co jsme ten rok přinesli ostatním my. Kolik krásy, lásky, radosti jsme během roku přinášeli svým bližním, co jsme mohli udělat a neudělali, co jsme dělat neměli a přesto udělali.
   A toto prožití si vezměme do roku příštího, poučme se ze svých chyb, vyzrávejme,
ať jsme našim malým těmi správnými příklady.


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec