Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Zdravá lékárna > Leden
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?

LEDEN

strom    Leden je měsícem mrazů a sněhu a to v mnoha z nás možná vyvolává zvýšenou touhu po teploučku domova. Ještě než začneme topit jak na lokomotivě, uvědomme si, že častým střídáním velkých teplotních rozdílů, naše tělo velmi trpí. To se projevuje popraskanými rty, suchými a lámavými vlasy, jakož i celkovou náchylností k tomu, chytit kdejaký vítr. Doma udržujme teplotu kolem 20-ti stupňů, vyvarujme se chlazených nápojů a dejme raději přednost teplému bylinkovému čaji. Určitě nezapomínejme na procházky do přírody.Tím se naše tělo otužuje. Je-li nám zima, trochu se proběhněme, zahřejme se nějakou hrou či činností a je-li navíc sníh, skýtá nám toto období mnoho přirozeného zahřátí a radosti při koulování, sáňkování.... Při tom všem se dýchání stává hlubší a svěžest sněhu nám krásně proléčí plíce. To je přirozené otužování organismu. Sami na sobě pak ucítíme, že příchod do přetopené a vydýchané místnosti nás doslova ničí. Při pobytu venku jsme dobře oblečeni v teplém, ale volném oblečení, aby nám mohla cirkulovat krev. Boty nepromokavé, či z kůže naimpregnované proti promočení. Tak budeme mít jistotu, že se nám pobyt venku nestane kamenem úrazu, ale příjemnou a potřebnou částí denního programu.

A nyní již k těm slibovaným pomocníkům z přírody:

   Když se děti dříve nastydly, udělala jim maminka česnečku a potom dala nohy do teplé vody se solí. Děláme to také a musím říci, že si potom ještě namažeme nohy tymiánovým krémem, natáhneme teplé ponožky a věřte, že Kubík (teď již téměř sedmiletý synek) ještě neměl antibiotika a k paní doktorce chodíme jen na pravidelné kontroly.

Česnek kuchyňský

   byl pro své antibakteriální účinky ceněn již ve staroegyptském lékařství. Ve starých spisech se uvádí, že česnek vařený a jedený dělá zvučný a jasný hlas, ukládá zastaralý kašel, odnímá otoky, vařený s mlékem ulehčuje na prsou. Lonicerův Bylinář se také zmiňuje o moru. "Kdo chce moru odolati, nechť sní každý den dva stroužky česneku s chlebem a vypotí se. Jiné zdroje opět uvádí, že pomáhá zejména lidem, kteří často pojídají studená a těžce stravitelná jídla. Chrání před střevními epidemiemi, dezinfikuje dutinu ústní.    Dnes je česnek doporučován proti vysokému krevnímu tlaku, skleróze, stárnutí, při zánětu průdušek, při častém kašli a při střevních infekcích. Při pokusech na zvířatech se při používání česneku zřetelně prokázal snížený růst rakovinných buněk díky látce v něm obsažené, která se jmenuje alicin. Aby se tato látka uvolnila, je potřeba česnek vždy podrtit. Alicin zvyšuje množství žluče, usmrcuje choroboplodné bakterie a povzbuzuje činnost normálních bakterií. Zařazujme tedy česnek do svého jídelníčku, neboť je to opravdu Velký pomocník. Ale jako u všeho i zde platí všeho s mírou, při častém pojídání dochází k bolení hlavy a celkové těžkopádnosti.Vedle běžného kuchyňského využití (viz bioreceptář) bychom Vám nyní chtěli poskytnout také recepty k praktickému využití - dále již jen Praktické tipy.

Běloruský recept nejen proti skleróze:

   Rozetřeme jednu hlavičku česneku s jedním citrónem a zalijeme litrem vařící vody. Necháme 48 hodin ustát. Uzavřeme do láhve, uložíme do studena a užíváme 3 x denně jednu lžičku.

Česneková šťáva

   Hlavičku česneku rozkrájíme nadrobno a zalijeme stejným váhovým množstvím alkoholu. Necháme 8 dní stát. Pak přefiltrujeme a 1 díl filtrátu smísíme se 2 díly cukerného roztoku (2 lžíce cukru na 1 l vody. Dobře protřepeme a uzavřeme do láhve. Užíváme 3 x denně 1 lžičku.


jablko   "Kam nechodí jablko, tam chodí lékař". Říká se o ovoci, kterého si pro jeho vlastnosti vážili už ve starověkém Řecku. Lonicerus o jablcích uvádí " jsou dobrá proti mdlobě a posilují srdce. Upravují stolici a vyhánějí hlísty." Určitě už jste si všimli, že jablka bez slupky projímají a zrychlují trávení, naopak rozžvýkané se slupkou staví. Jablíčka také odstraňují plynatost, povzbuzují chuť k jídlu, posilují nervovou soustavu, uklidňují bolesti hlavy a bolesti neuralgické, působí proti únavě a vyčerpání a jsou výbornou prevencí proti onemocnění žlučníku. Praktické tipy:

Jablečný ocet - (recept viz Bioreceptář v září) 1 lžička octa ve sklenici vody často popíjená zlepšuje vstřebávání vápníku a je prevencí osteoporózy

Čaj z jablečných slupek s odvarem z lípy

Ze 2 omytých jablíček ze zahrádky sloupneme slupku a povaříme ji v litru vody pod pokličkou pět minut. Poté odstavíme a přidáme lipový čaj. Po pěti minutách slijeme a ochutíme citronem a medem. Čaj uklidňuje, prohřívá a navozuje příjemnou náladu.

Pročišťující jablečná kůra

1 den nebo část dne podáváme namísto jídla strouhaná šťavnatá jablíčka. Pomáhá hlavně po čase vánočním, kdy se může stát, že je trávení dětí i nás dospělých přetížené.
   Významnými pomocníky v zimě jsou různé prohřívací bylinky z našich nasušených zásob. Bylinky též můžeme zakoupit v lékárně či nějaké bylinkové poradně (viz užitečné adresy.) Za všechny nyní uvedeme ty, bez kterých se určitě v zimním období neobejdeme.

Sedmikráska

list   Kdo by neznal křehkou, skromnou a odolnou květinku, která kvete od března do června a s malou odmlkou až do prvních mrazíků. Pomáhá ke zvýšení výměny látkové v játrech, žlučníku a slezině, proti zimničné horečce, chřipce, při vodnatelnosti a otocích, také při chronických onemocněních dýchacích cest, při kašli, na čistění krve a při chudokrevnosti. Zevně hojí kožní onemocnění, hnisavé záněty, vředy a otoky. Poskytuje na jemné úrovni schopnost skromně, pokorně a pilně působit tam, kam mě osud právě postaví.

Praktické tipy:

Obzvláště prospěšný je sirup z čerstvých květů proti kašli, na který najdete recept v březnové Zdravé lékárně. V zimním období jej dáme dětem 2 x 1 lžičku, či přidáme do čaje. A my si nezapomeneme vzít také.

Odvar ze sedmikrásky*

3 lžičky drogy vhodíme do 1 l vařící vody a necháme přejít varem. Na 7 minut odstavíme a scedíme. Popíjíme po doušcích 2 šálky denně. Při zánětu průdušek kombinujeme s jitrocelem a podbělem, na koupele při kožních onemocněních s řepíkem.

   V tomto období též využíváme vše, co jsme během roku zpracovali: mateřídouškový či jitrocelový sirup, jablečný ocet, pampeliškový či sedmikráskový med, bezinkovou šťávu apod. Pokud nemáme, můžeme zakoupit a příští sezónu si můžeme nachystat své vlastní. Recepty jsou uvedené v dalších měsících.

Nikdy nezapomeňme že:
"Ve zdravém těle dřímá zdravý duch".
Ale ono to platí i obráceně!
Tak berme život s humorem a snažme se myslit i žít s radostí.
A když se nám přece nemoc nevyhne , určitě nás neskolí.


* v textu znamená, že dětem dáváme vždy poloviční dávky bylinky na uvedené množství vody.

Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec