Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Zdravá lékárna > Březen
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?

BŘEZEN

strom   A je tu Březen, měsíc kdy se příroda pomalu loučí se zimou a všechno se začíná probouzet. I když teploty jsou venku ještě nízké, sluníčko, které už začíná rozehřívat ztuhlou zem, zahřeje i dušičku nejednomu z nás. Oblečení a obuv nosíme stále ještě teplou, počasí může být zrádné.
   Po dlouhé zimě nám všem jistě přijde vhod taková malá očista, kterou po vzoru našich předků vyzkoušíme, abychom našim tělům odlehčili.

   Na procházku si v tomto období nezapomeneme vzít různé papírové sáčky, které nám zbyly od nákupů. Budou se nám nyní dobře hodit na sběr jarních bylinek. Při jejich sběru vždy přírodu pěkně pozdravíme , bylinky si vyprosíme a pěkně za ně poděkujeme. Nemusíme to dělat nahlas, třeba jen vnitru, ale důležitý je ten cit, který nás povede vždy k tomu, abychom se k přírodě chovali ohleduplně. Sbíráme, nepleníme, dáváme pozor, abychom tu krásu nepošlapali a neponičili. Pamatujme si, že je to hlavně náš vlastní příklad, který si naši malí ponesou do života.

Očistný čaj
   Bylinky jako jsou kopřivy, podběl a sedmikrásky sbíráme na čistých místech a za slunečného suchého počasí.(Na výhonky kopřiv nezapomeneme doma rukavice). Z těchto bylinek doma připravíme čaj, který v horké vodě necháme louhovat 7 min. Čaj můžeme osladit medem. Zbytek bylinek můžeme nasušit do zásoby třeba tak, že na skříních v polostínu rozprostřeme balicí papír a bylinky v tenkých vrstvách na něm zvolna usušíme. Poté je dáme do označených skleněných nádob, nejlépe z tmavého skla, či do papírových pytlíků. Skladujeme ve tmě a suchu.
Kopřiva dvoudomá
kopřiva   Bylinka rostoucí na vlhčích místech s dostatkem dusíku. Její listy obsahují chlorophyl, třísloviny, organické kyseliny, glukokininy vyvolávající pokles cukru v krvi, acetylcholin, histamin, celulózu, hojně draslíku, vápníku a železa, vitamínu C - až 60 mg ve 100g čerstvých listů, provitamín A, vitamíny skupiny B aj. Její používání projevuje tím, že působí močopudně, odstraňuje z těla škodlivé látky, hojí žaludeční vředy, posiluje nervy, tiší astmatické záchvaty, žlučníkové koliky a zvyšuje sekreci mateřského mléka. Používá se preventivně při chřipkových onemocněních. Zevně se doporučuje při svědivých vyrážkách, kopřivce, při tvorbě lupů a proti vypadávání vlasů. Sbírají se jen mladé vrcholíky bez dřevitých stonků. Suší se v tenkých vrstvách - nebezpečí zapaření. Na jemné úrovni je kopřiva se svým zdrojem železa symbolem vnitřní síly a vytrvalosti. I nám dodá touhu žít a jít životem přes překážky, na kterých sílíme a uzráváme.

Praktické tipy:

Kopřivová lázeň
   12 hodin namáčíme ve studené vodě 200g sušené kopřivy nebo 5 litrové vědro čerstvých kopřiv. Potom se studený výluh ohřeje, scedí a přidá do vody na koupání. Srdce koupajícího nesmí být ponořeno. Doba koupání je 20 minut. Po koupeli se neotíráme, oblékneme si jen koupací plášť a ještě hodinu se potíme v posteli. Tato lázeň je prospěšná k vyčištění organismu a ke zlepšení krevního oběhu.

Čaj z kopřivy *
   2 lžičky čerstvých nebo sušených řezaných listů spaříme 1 l horké vody. Necháme 3 minuty louhovat, scedíme a pijeme vlažný po doušcích, ráno a večer 1 šálek.
Podběl
podběl   Vytrvalá, světle žlutě kvetoucí bylina, rozkvétající za slunného počasí v březnu až dubnu. Velké řapíkaté listy tvaru srdce vyrůstají po odkvětu květů. Roste na obnažených hlinitých a jílovitých půdách, v příkopech a podél cest. Pro své působení byla využívána vždy jako bylina plicní, protihorečná a chladící. Farář Kneipp doporučoval obklady z čerstvých listů na vytahování všech horkostí. Listy a květy obsahují látky, které slouží jako prostředek k odkašlávání a jako součást prsních čajů. Jsou potopudné a účinkují protizánětlivě. Čerstvé listy se přikládají na spáleniny, otoky a špatně se hojící vředy. V odvaru namáčíme obklady při týchž onemocněních. Květní úbory bez stopek se sbírají na počátku rozkvětu a suší se v tenkých vrstvách v teplotě do 40 stupňů Celsia. Listy bez řapíků se sbírají od května do července a suší se se stejnou opatrností jako květy, aby se předešlo zapaření. Na jemné úrovni nám podběl přináší schopnost milovat své bližní navzdory okolnostem. Pomáhá k pochopení, že chování lidí se kterými nejvíce narážíme, je zrcadlem našich vlastních chyb.

Praktické tipy:

Čaj z podbělu*
   1 lžička sušených řezaných listů a 1 lžička květů (nebo 2 lžičky listů) na 1 l vody. Necháme přejít var, 7 minut stát, přecedíme a popíjíme teplý po doušcích, 1 - 2 šálky denně.

Obklad z čerstvých listů
   Očištěné listy natlučeme a přikládáme ve dvou vrstvách. Obalíme flanelem a obinadlem.
Sedmikráska
sedmikráska   A nyní přichází ten správný čas, abychom splnili to, co jsme v slíbili v lednu. Začínají nám totiž už kvést první kvítečky sedmikrásky a to je doba na přípravu sedmikráskového sirupu.

Nuže tedy:

Sedmikráskový sirup

   Nasbíráme si asi tak 500 květů sedmikrásky (pěkně s úctou a nezapomeneme přírodě poděkovat) a spaříme je 3 l vroucí vody. Přidáme k tomu na plátky nakrájený citrón bez jader a s oloupanou slupkou. Necháme vyluhovat přes noc. Druhý den výluh přes plátno scedíme, květy vymačkáme, do výluhu přidáme cukr a v nádobě z varného skla jej svaříme do hustoty sirupu. Sedmikráskový sirup se přidává do čaje při nemocech dýchacích cest. Poskytuje na jemné úrovni schopnost skromně, pokorně a pilně působit tam, kam osud člověka právě postaví. Pomáhá zbavovat člověka ješitnosti a domýšlivosti.

Zima končí, začíná jaro - nový cyklus. Jaký asi bude? To záleží na každém z nás. "Co kdo zaseje, to také sklidí", říká lidové rčení. Snažme se tedy po vzoru přírody sít krásná semínka úcty, píle a nesobecké lásky.

* v textu znamená, že dětem dáváme vždy poloviční dávky bylinky na uvedené množství vody.

Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec