Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Zdravá lékárna > Srpen
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?

SRPEN

malinyA máme tu Srpen. Druhý měsíc prázdnin. Pevně věříme, že využíváte darů přírody jak je to jen možné, abyste byli zdraví jako řípy. Srpen je určitě tím správným časem k založení herbáře, do kterého si můžete bylinky lisovat a označit jménem. Více náš kaleidoskop nápadů.

borůvka   Až půjdete s dětmi na borůvky, nezapomeňte si nějaké také nasušit. Jsou totiž pro svůj obsah tříslovin vhodné jako léčivo při průjmech. Vhodné i pro malé děti a kojence. Možné je sušené borůvky používat přímo, ale lepší je si z nich připravit koncentrovaný odvar, citlivým jedincům by to mohlo podráždit žaludek. Svařením se dráždivé účinky odstraní.

Odvar ze sušených borůvek proti průjmu:
   3 polévkové lžíce sušených borůvek přelijeme 0,5 l studené vody a vaříme asi 10 minut. Po odcezení a vychladnutí je čaj připravený k užívání. Užíváme vícekrát 1 sklenici. Toto dávkování pomáhá při průjmu rychle. Mimo to je možno tímto čajem kloktat při zánětu dutiny ústní, hltanu nebo dásní. Užívání syrových borůvek by v tomto případě mělo opačný účinek. Jsou však za normálních podmínek přirozeně zdravé pro svůj obsah vitamínů a minerálních látek. Obsahují vitamíny skupiny B, vitamin C a provitamin A. Ze stopových prvků je třeba zmínit kalium a mangan.

kontryhel   Další bylinkou, která je prospěšná, hlavně nám ženám v současném uspěchaném světě, je Kontryhel.
   Tuto bylinku budete možná znát podle kapičky, kterou samovolně vylučují její listy a které ležíc ve středu listu, připomínají rosu. Tato vytrvalá bylina 10 - 30 cm vysoká, s drobnými žlutozelenými květy, roste na vlhkých loukách a podél cest. Její kvetoucí lodyhy i s přízemními listy se sbírají od května do srpna a suší se ve vrstvách do 8 cm na lískách ve stínu. Nať kontryhelu je známa jako léčivo již od středověku. Lonicerus psal, že tiší a léčí všechny krvácející rány a také, že listy položeny na bolavá místa hojí otevřené vředy a otoky. Obsahuje třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, lecitin a další látky. Jeho protizánětlivé, močopudné a stahující účinky se uplatní zejména při vnitřních zánětlicých onemocněních, jako jsou žaludeční a střevní katary, dále u chorob se zvýšeným krvácením, připrůjmech, vodnatelnosti, revmatismu, při nadměrné otylosti a cukrovce. Ženám se doporučuje kontryhelový čaj při nepravidelné a bolestivé menstruaci. Pomáhá též při nespavosti a dodává krásnou a čistou pleť.
Kontryhelový čaj
   1 lžička sušené natě se přelije 1 l studené vody, přivede se k varu a 10 minut se nechá pařit. Po scezení pijeme 2 šálky denně. Vhodné i při akné mladistvých.

borůvka   Další bylinkou, která nás příjemně naladí, pohladí dušičku i tělíčko je Meduňka lékařská ,
u nás pěstovaná trvalka 40 - 60 cm vysoká, původem ze Středomoří. Kvete v červenci až srpnu drobnými bílými květy. Před rozkvětem voní celá rostlina po citrónu, po odkvětu má spíše nepříjemný pach. Nať meduňky sbíráme za suchého slunného počasí v odpoledních hodinách. Nať sušíme rychle ve stínu. Meduňka byla od pradávna rostlinou velmi váženou. Je součástí tzv. Karmelitských kapek, které mají široké pole působnosti. Meduňka obsahuje silice, hořčiny, organické kyseliny, třísloviny a látky s dezinfekčním účinkem. Tiší bolesti, uklidňuje křeče, posiluje nervy a upravuje krevní oběh a srdeční činnost. Uklidňuje trávicí ústrojí, zamezuje tvoření plynů, zvyšuje vylučování žluče.

Praktické tipy:

Čaj z meduňky* (vhodný pro zklidnění rozjívených dětí)
   2 lžičky řezané sušené natě přelijeme 1 l vařící vody a necháme přikryté stát. Po 15 minutách slijeme. Popíjíme vlažný při nadýmání, žaludečních křečích, střevní kolice, migréně, nechutenství, bolestivé menstruaci, neurozách, jakož i při všech stavech rozrušení.

Polštářek z meduňky
   Jemné pláténko naplníme řezaným suchým listím meduňky. Nahřejeme a přikládáme na místa postižená revmatismem, na otoky a pohmožděniny. Dětem se s meduňkovým polštářkem dobře spí, neboť uklidňuje a navozuje pěkné sny.

   Podělím se s vámi o zkušenost: v našem klubu Mateřídouška jsme společně pili čaj z meduňky a atmosféra, která vznikla byla neuvěřitelná. Děti byly k sobě takové milé, atmosféra mezi maminkami blízká a sdílná. (Ne, že by to normálně nebylo pěkné, ale tentokrát to bylo ještě mnohem lepší) . Od té doby pijeme různé bylinkové čaje a máme i vlastní bylinkový záhonek. Doporučuji všem.

Čas a prostor mi dovoluje pohovořit jen o nejzákladnějších bylinkách přírody a tak to berte jako impuls k dalšímu poznávání . Určitě mi dáte později za pravdu, že mnoho kupovaných věcí raději oželíte, protože si je radši uděláte sami a nebo si už budete v sortimentu pečlivě vybírat. Ono totiž není vždycky zlatem všechno to, co se třpytí. Více o tom najdete v našem Bioreceptáři

* v textu znamená, že dětem dáváme vždy poloviční dávky bylinky na uvedené množství vody

Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec