Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Zdravá lékárna > Prosinec
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?

PROSINEC

strom    Tak už tu máme Prosinec, měsíc kdy již podzim definitivně předává svou vládu Zimě s jejími mrazíky, jinovatkou, sněhovými brachy a meluzínou ... Věříme, že už máte všechny ty přípravy na vánoční svátky dobře rozmyšlené, aby vše probíhalo bez zmatků a nervozity. Už jste s dětmi napsali Ježíškovi? U nás doma už se z toho stal téměř rituál. Uvaříme si jablečný čaj s hřebíčkem a se skořicí, který voní po celém bytě, pustíme si jemnou hudbu a začneme s výzdobou přáníčkového papíru. Když už si myslíme, že je to tak hezké, že by ta přáníčka mohli andělé donést až k Ježíškovi, napíšeme tam také svá skromná přání. Dáme vedle toho několik svíček a v tichosti popíjíme čaj a představujeme si, jak si pro něj přilétají hustou tmou překrásní andělé. A světe div se, vždycky najdeme pod stromečkem tolik krásných dárečků, plných lásky. Ale ten nejkrásnější dárek, je právě ta zvláštní atmosféra konce roku, kdy jako by se sněhovými vločkami padalo z nebe i zvláštní požehnání, spojené s cinkáním zvonků ... Ani na ptáčky nezapomínáme, kromě krmení do krmítka u našeho okna a krmítek v blízkých parcích, jim v lese zdobíme strom ovocem, ořechy a různými plody, které jsme na podzim nasbírali a chodíme se dívat jak hodují. Vánoce v přírodě jsou pro nás nejkrásnější.
   Konec starého roku je vždy časem k malému ohlédnutí. Někdo má ve zvyku ohlížet se co mu starý rok přinesl, my se ale zkusme zamyslet, co jsme ten rok přinesli ostatním my. Kolik krásy, lásky, radosti jsme během roku přinášeli svým bližním, co jsme mohli udělat a neudělali, co jsme dělat neměli a přesto udělali.
   A toto prožití si vezměme do roku příštího, poučme se ze svých chyb, vyzrávejme ať jsme našim malým těmi správnými příklady.

   I když se sami snažíme žít co nejlépe, může se stát, že okolní chaos, spěch či nervozita na nás působí a jsme z toho unavení, nebo podráždění. Protože to určitě není stav ve kterém bychom si chtěli nějak libovat, dbáme na dostatečnou psychohygienu, uděláme si chvíli na dobrý bylinkový čaj, pustíme si nějakou hezkou hudbu, přečteme si něco pro radost, rozveselení či naopak k poučení ... Můžeme si jen tak ve vodě svařit skořici a hřebíček, mátu, heřmánek či meduňku - vůně navodí příjemnou atmosféru, ve které se nepříjemná prožití doslova rozplynou. Přidat si můžeme též pár kapek éterického oleje do aromalampičky. Použijeme levanduli při stresu a psychické únavě, rozmarýnu při bezradnosti, růži při silném citovém prožívání. Borovice a jedle nám pomůže při onemocněních horních cest dýchacích. Efekt vůní je vždy překvapující. Pomohou nám i ve formě koupelí.

Praktické tipy:

list Aromatická lázeň
   Smícháme hrst levandule, 200g heřmánku, 200g máty peprné, 100g puškvorce a 100g šalvěje lékařské. Směs vhodíme do 4 l vařící vody a necháme 15 minut pařit. Potom scedíme a horký nálev vlijeme do koupele. Lázeň přispívá k uklidnění nervů, utišení křečí, proti migréně a nespavosti. Voda při aromatických koupelích nesmí být horká .

Levandulová lázeň
   4 hrsti levandule spaříme ve 4 l vařící vody. Můžeme použít buď květ, nebo levandulovou nať. Po 15 minutách přecedíme a vlijeme do lázně. Lázeň nás osvěží, vypne naši pleť a zbaví nepříjemných myšlenek a stresu. Aromatické koupele nesmějí horké!

   Právě v tomto období nám velice prospěje čaj z květů lípy
Lípa srdčitá
list   Našim národním stromem mající list tvaru srdce je lípa. Strom s tvárným dřevem zlatavé barvy, s vůní květů, která láká včely a naše smysly naplňuje blažeností. A právě tyto květy (sušené) nám mohou přijít velice vhod v zimním období. Už abatyše Hildegarda zařadila lipový květ do seznamu "mocných bylin". Květy totiž obsahují silice, slizy, saponiny, třísloviny a další látky, které velice pomáhají při kašli, zahlenění, nachlazení, žaludečních křečích, žaludeční a střevní kolice. Tento čaj je možno popíjet jako denní čaj, slazený cukrem či medem. Vhodná je též kombinace lipového čaje s čajem s černého bezu. Čajem se rovněž kloktá a vyplachují ústa při zánětech dutiny ústní. Lípa nás na jemné úrovni učí správné míře laskavosti a srdečnosti, tak abychom žili a nechali žít.

Praktické tipy

Lipový čaj
   Hrst suchého květu zalijeme 1 litrem vařící vody a necháme zakrytý 10 minut louhovat. Pije se teplý s medem zejména při virózách.

Lipový čaj s mateřídouškou
   2 vrchovaté lžíce lipového květu a 1 lžíci natě mateřídoušky spaříme 1 litrem vařící vody a necháme 10 minut odstát. Pije se teplý a slazený. Prospěšné je tento výluh přidat do koupele.

   Dovolte ještě pár slov o televizi, která je jednou z mnoha věcí, které mají na stále se zhoršující imunitě dětí velký podíl. O kažení očí, větší pasivitě a lenosti nebudu mluvit, neboť to už je nám notoricky známé. Ale jsme si vědomi, že časté dívání dětí na televizní obrazovku brzdí také vývoj řeči a zhoršuje schopnost porozumění čteného textu? Že brzdí vývoj obrazutvornosti a schopnost koncentrace, jakož i schopnost tvoření vlastního úsudku? Když si navíc uvědomíme hrůznost některých programů, nebudeme se divit nočním můrám, strachům, či předčasnému cynismu dětí. Než necháme děti na televizi dívat, zvažme, zda je to skutečně pro dítě přínosem a snažme se pro ně tvořit jinak zajímavý program. Kolik citu jim věnujeme, tolik citu bude jednou v jejich každodenním konání. Jsme jako zahradníci - vybírejme správnou setbu. Vánoční období je v televizi doslova přeplněné všelijakými pořady pro děti. Což takhle si v programu zaškrtnout několik zajímavých pohádek, které půjdou v období vánočních prázdnin a ve zbylém čase si naplánovat nějaké pěkné výlety do zimní přírody. My to tak také děláme a ještě nám vybude čas na čtení, hraní divadla, zpívání, no zkrátka na pořádné prožití tohoto překrásného času.

PF 2005
   Kéž jsme všichni na své cestě životem tvární jako dřevo lípy a srdce naše kéž jsou ryzí jako zlato. Český národ to dostal do vínku, tak podle toho žijme. Láska to nejsou jen slova, ale i činy, ve kterých se láska odráží. Učit se tomu můžeme od přírody, protože ta je krásná, přirozená, ale nikdy .. nikdy není změkčilá, líná, či pyšná. A ať už si toho jsme či nejsme vědomi, bez ní jsme jen na cestě k nemohoucnosti.Poznáváním jejích zákonů se teprve stáváme její součástí.

Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec