Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Zdravá lékárna > Duben
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?

DUBEN

strom   Duben je měsíc typický svým aprílovým počasím. Chvilku svítí slunce, chvilku prší. Chce to také nějakého zalévání, aby se v přírodě všechno zazelenalo. A tak si tím nenechme vzít radost, přibalme si do baťůžků pláštěnky a vyražme do přírody.

   Děti v přírodě úplně ožívají, všimli jste si? Můžeme se s nimi proskočit, hrát různé hry , pozorovat, pomáhat ... to všechno vyvolává v dětech nadšení a radost ze života. Takové děti také hned tak něco neporazí a imunita se posiluje. Snažme si tedy denní program udělat takový, abychom děti "světem dospělých, světem reklamy a konzumu" zatěžovali co nejméně. V ranném dětství se jim to všechno vpisuje do dušiček a stane se jim to nosnou kostrou životní filosofie.

I    srdce bylinkáře radostí poskočí, neboť lesy i stráně už jsou plné léčivých bylinek. Spotřebováváme je jak čerstvé , tak mají největší účinnost, ale nezapomeneme si je též nasušit, prokáží nám ještě velikou službu.

   Jako první bychom nyní chtěli zmínit bylinku, o které se říká, že definitivně zavírá zimu a otevírá všechny brány jaru.

Prvosenka jarní - petrklíč

prvosenka   Žlutě kvetoucí vytrvalá bylinka 10 - 30 cm vysoká, rostoucí v řídkých okolících s popelavě zelenými přízemními listy. Roste na travnatých mezích, v křovinách, ve světlých lesích a na suchých loukách. Kvete v dubnu a květnu. Sbírá se květ, sběr kořenů není u nás povolen. Květy nemačkáme a sušíme rychle při teplotě do 40 stupňů Celsia. A k čemu slouží tato bylinka? Svými žlutými květy přináší světlo úlevy všem kdo trpí migrénami, melancholií, pomáhá čistit pleť a krev. Dříve se používala k léčení dny a k rozpouštění ledvinových kamenů. Prvosenkový kořen, který je součástí některých prodávaných přípravků, je vynikajícím lékem na odkašlávání při bronchitidě a zánětech horních cest dýchacích. Tak jako je prvosenka klíčem jara v přírodě a tím i k novému cyklu, je i v našem životě podnětem i vírou v nový začátek. Pomáhá nám zbavovat se starých bolestí, obav a špatných zkušeností, abychom netíženi mohli začít nově, těžíc ze starých chyb.

Praktické tipy:

Čaj z květů*
   2 lžičky květů (nebo řezané nati) přelijeme 1/4 l vařící vody a necháme 7 min louhovat. Popíjíme vlažný, 1 šálek denně. Tímto čajem omýváme i pleť, která se čajem čistí, a vyhlazuje.

   A nyní přichází ten správný okamžik, abych vám představila našeho dlouholetého pomocníka, bez kterého by jaro nebylo jarem.

Je jím Česnek medvědí.

česnek   Bydlíme pod Petřínem, který je jím v dubnu doslova pokryt. Že ho neznáte? Tak to já vám ho popíšu, protože až si ho pak někde nasbíráte, zamilujete si ho určitě tak jako my. Medvědí česnek je rostlina podobná trávě, s tím, že listy jsou širší, delší , od pohledu plné vláhy, s vůní a chutí pažitky. Z listů časem vyrůstá stonek s bílými květy na vrcholu. Celá rostlina je prostoupena účinnou silicí, obsahující sirnaté uhlovodíky, dále vitamín C, fytoncidy a hořčiny.V kuchyni používáme čerstvé listy všude tam, kde bychom používali pažitku či česnek. A jeho léčebné využití? Česnek medvědí působí povzbudivě na žlázy trávicího traktu, podporuje vylučování trávicích šťáv, zvláště žluči. Omezuje růst střevních škodlivých bakterií a uklidňuje svalstvo trávicího traktu. U lidí se sedavým zaměstnáním odpomáhá od zácpy. Uvolňuje též hleny a pročišťuje plíce. Čistí krev a tkáně těla. Mimo jiné snižuje tlak, upravuje srdeční činnost, zlepšuje prokrvení koronárních cév, podporuje výkonnost srdce, což má zpětně vliv na psychickou pohodu. Má též protisklerotické účinky a výborně poslouží v oblasti prevence. Nedá se skladovat a tak se snažme ho maximálně využívat v období růstu. Zelenina a koření štiplavé chuti obecně zbavují naše tělo škodlivin, čistí naši krev a tím nám poskytují i větší možnost bděle a pružně reagovat na životní události. Pomáhá lidem bledým a letargickým, kteří jsou často vnitřně již bez zájmu o to co kolem nich děje, nabrat sílu a znovu žít jak nejlépe umí.

Praktické tipy:

   Listy česneku medvědího můžeme jednoduše žvýkat, nebo si z nich připravit chutný špenát, jehož příprava je následující: Listy nakrájíme , mírně podlijeme vodou, osolíme a pod pokličkou podusíme. Dobrou chuť.

   Dalším pomocníkem ke zdraví, kterému byla dána léčivá síla je dozajista strom 10 - 20 m vysoký, štíhlý s bílou borkou na kmeni s hnědými větvičkami ....

Ano je to bříza bělokorá.

bříza   Tento překrásný strom, který svou přítomností prosvětlí každé místo v lese, má v listech uloženo mnoho cenných látek, které jsou využívány jak v lidovém léčitelství, tak při přípravě homeopatických přípravků. Jsou to především silice, saponiny, glykosidy, pryskyřice, třísloviny, vitamín C a minerální látky. Listy se používají jako hlavní součást jarních čajových čistících směsí, samostatně pak při vodnatelnosti, revmatismu, ledvinových chorobách a při chorobách močového měchýře. Odvar z listů se používá též na koupele proti pocení nohou. Mladé lepkavé listy bez příměsi jehněd a krátkých větviček sbíráme od dubna do května a sušíme je načechrané v tenké vrstvě ve stínu přirozenou teplotou. Na jemné úrovni nám bříza pomáhá očistit se od nesprávných názorů a podporuje v nás touhu po čistotě v myšlení i jednání.

Praktické tipy:

Čaj (odvar)*
   2 lžičky řezaných sušených listů na 1 l vody. Necháme přejít varem, na 7 minut odstavíme a přecedíme. Popíjíme teplý ráno a večer 1 šálek. Při vodnatelnosti se doporučuje odvar ve víně.

Čaj na pročištění krve (odvar)*
   Bříza (list) 10 lžic, kopřiva (list) 5 lžic, bez (květ) 5 lžic, trnka (květ) 5 lžic. 4 lžičky směsi na 1 l vody. Připravujeme jako předešlý (dětem poloviční dávku).

Odvar do koupele
   5 lžic řezaných sušených listů na 1 l vody. Krátce povaříme, necháme ustát a přecedíme. Odvar vlijeme do připravené lázně. Koupel má posilující účinky.

Březové pytlíčky
   Čerstvě natrhaný list břízy dáme do látkového pytlíčku a přikládáme na končetiny, kde necháme nejméně 2 hodiny působit. Pomáhá při dně a revmatismu.

   Onehdy mě při sběru česneku medvědího napadla písnička, jestli chcete, můžete se jí také naučit. Zpívá se na melodii písničky z večerníčkového seriálu Medvědi.

Lidé ani nevědí,
co je česnek medvědí,
a že jsou ho plné stráně,
jen si vyjít na ně,
všude se tam zelení.

Tenhle česnek medvědí
a to lidi nevědí,
že .. kdo ho často jídá,
dobré zdraví mívá,
nikde ho pak nesvědí.

Mňam, mňam, mňam,
tahle tráva chutná nám,
protože kdo ji často jídá,
dobré zdraví mívá,
dneska o ní zpívám vám.


* v textu znamená, že dětem dáváme vždy poloviční dávky bylinky na uvedené množství vody.

Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec