Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Zdravá lékárna > Říjen
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?

ŘÍJEN

list   Říjen je měsíc barevného listí, delších večerů a odlétajícího ptactva. Potom co příroda vydala své plody, chystá se k odpočinku. Zejména děti toto období naplňuje radostí. Padající listí nejrůznějších odstínů, kaštany, žaludy... to vše je impulsem k dětským hrám. Choďme s nimi proto do přírody a prožívejme toto období. S pozvolným umlkáním přírody, jakoby i cosi v nás volalo po větším ztišení. Mnoho lidí toto období děsí, propadají různým depresím, fobiím a strachům, protože celý ten čas jako by byl upomenutím na věčné otázky života "odkud a kam jdeš člověče?" Zatímco jeden z nás vyloví z nitra poklady pro věčnost, druhého zastraší propast prázdna a raději se obklopí hlasitějším okolím, aby hlas žalující nicoty neslyšel. Naši předkové se v tomto období scházeli, drali peří a za světel lamp či svíček vyprávěli různé životní příběhy. Zkusme si to někdy se svými dětmi i my - takovou černou hodinku, kdy se jen vypráví či pozoruje houstnocí tma a hra pouličních světel. I takové věci utvářejí vztah k přírodě a důvěru k jejím rytmům. A padne-li na nás někdy zvláštní tíseň, nostalgie, či smutek ... máme v zásobě bylinky, které nám pomohou vidět zákonitosti přírody s pochopením.

   Je to především květ měsíčku lékařského, který nám při těchto stavech může výrazně prospět. Na jeden šálek dáme vrchovatou lžičku sušeného květu a přelijeme horkou vodou, spaříme, scedíme a po doušcích pijeme přes den dva až 3 šálky. Zářivá síla jeho jasného květu nám doplní vnitřní svit, který dodá duši radost a pochopení.

   Smícháním květů měsíčku se stejným dílem řepíku lékařského a přípravou stejným způsobem jako předchozí čaj, dostaneme čaj, který je výtečným pomocníkem proti hněvu. Hněv je totiž pro tělo velice nezdravý, negativně ovlivňuje činnost žluče, sleziny a jater. Uvedená směs nás zharmonizuje tak, že uvidíme věci v jiném světle a budeme je umět řešit s klidem.

   1 čajovou lžičku sušené meduňky zalijeme šálkem horké vody, osladíme medem a dochutíme citrónovou šťávou. Získáme tak čaj proti sklíčenosti, melancholii a trudomyslnosti.

   Přidáním lžíce medu do ohřátého mléka, získáme tonikum povzbuzující optimismus.

   Rakytník řešetlákový

listJe vyšší trnitý keř, rozšířený v Evropě, na Sibiři, Na Kavkaze a ve Střední Asii. Roste na suchých kamenitých i na vlhčích půdách, kde vytváří souvislé porosty. Má úzké listy, zespodu stříbřité, nahoře nazelenalé. V srpnu až říjnu dozrávají žluté až oranžové plody, drobné peckovice. Rakytník je ceněn pro svůj cenný obsah biologických látek v plodech, kůře a listech. Tam se totiž nachází olej, který se úspěšně používá při léčbě kůže, sliznic, při popáleninách, omrzlinách, při ozáření kůže, při žaludečních vředech, při léčení plicních, jaterních, zažívacích a kloubových onemocnění, také při dvanácterníkových vředech i při léčbě rakoviny. Tento olej obsahuje velké množství karotenu, tokoferolu, mnoho kyselin a vitamínů, B1, B2, B6,, některé aminokyseliny, dále betain, serotonin, fosfor a bílkoviny, cukry, éterický olej, makro- i makroelementy. Plody se dají použít v potravinářství k výrobě marmelád, šťáv a džemů, neboť látky v nich obsažené jsou odolné vůči zahřátí.

Praktické tipy:

Omlazená šťáva
   Šťáva se vymačká a výlisky se zalijí teplou převařenou vodou v množství 0,2 - 0,5 l na 1 kg. Pečlivě se promíchají, nechají se 2 hodiny stát, znovu se vymačkají a přidá se cukr 650-800g na 1 litr. Získaná směs se rychle uvede do varu, odfiltruje. 30 - 40% hmoty se přidá k původní šťávě, smíchá se, nalije do nádoby, pasterizuje a hermeticky uzavře.

Čaj z listů, nebo listů a plodů*
   1 čajová lžička listů se krátce povaří ve 0,25 l vody a 10 minut se nechá louhovat.

Čaj z kůry:
   1 čajová lžička kůry se vaří 5 minut v 0,25 l vody, 20 minut se louhuje.

Blahodárné rakytníkové tonikum:
   Získáme pokud si několik plodů čerstvého rakytníku vymáčkneme do sklenky pramenité vody a popíjíme.

   Tělo je nutno udržovat jak ve vnější tak ve vnitřní čistotě, pak mnohé nemoci zmizí samy. Na pomoc nám při tom přichází další z přírodních pomocníků petržel zahradní. Zemřelý páter Ferda používal tuto rostlinu s velkou oblibou. Doporučoval sníst 1 polévkovou lžíci petržele denně, pro její zásadotvorný účinek, potřebný k udržení zásaditosti krve. Pomůže nám navíc ke zdravé pleti, jasným očím a krásným zubům. Na jemné úrovni nám dá sílu radostně žít a rozvíjet se navzdory nepřízni osudu.


"Šťastný je ten, kdo za své štěstí, neděkuje štěstí" říká přísloví. My jen dodáváme, že Slunce v duši a nesobecká láska zažene nejeden mrak.


* v textu znamená, že dětem dáváme vždy poloviční dávky bylinky na uvedené množství vody

Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec