Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Ekologická domácnost > Září
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?


DÁMSKÁ HYGIENA



Zatímco alternativa k jednorázovým dětským plenám v podobě plen látkových v naší kultuře nezmizela nikdy, o možnostech použití jiných menstruačních potřeb než jednorázových se mezi ženami od dob našich babiček mluvilo akorát snad v dobách socialistického podpultového zboží :). Naštěstí se doba mění a vedle běžně dostupných jednorázových pomůcek jsou na našem trhu v posledních několika málo letech k dostání i ekologičtější varianty. Přeci jen nejen po našich dětičkách, ale po nás ženách leckdy zbývá v součtu pěkná hromada dost neekologického odpadu. Tudíž jak ty z nás, které udělaly krok pro přírodu v podobě bavlněných plen, ale i ostatní ženy mohou udělat krok další – vyměnit konvenční menstruační potřeby za ty k přírodě (ale i nám ženám…) šetrnější.

Ty nejméně odvážné ;-) mohou začít změnou na první pohled nejmenší a to dámskými hygienickými potřebami britské společnosti NATRACARE. Jsou vyrobeny z přírodních materiálů, některé přímo z biobavlny, jsou běleny bez použití chlóru a jak uvádí dovozce (www.navi.cz), jsou z 95%–100% biodegradabilní. Výběr směle konkuruje konvenčním značkám, od klasických vložek, přes tampóny bez aplikátoru i s ním až po vložky inkontinenční, vložky do podprsenek pro kojící maminky a vlhčené ubrousky. K dostání jsou většinou v dobře zásobovaných bioprodejnách ať už kamenných a nebo internetových.

Další variantou klasických vložek jsou vložky pratelné, převážně z biobavlny (např. Skoon, Popolini, ImseVimse, MaM, Haipa Daipa…). Kromě hlediska ekologického se tu dostává ke slovu i hledisko zdravotní – neprodyšné jednorázové vložky přeci jen dávají (stejně jako je to u plen) šanci nejrůznějším mykózám, kvasinkovým infekcím a opruzeninám. Spoustu maminek látkové vložky oceňuje také v šestinedělí, kdy je prodyšnost vložek důležitá mimo jiné i pro hojení poporodních poranění. Péče o ně je snadná (obzvlášť pokud miminko balíte také do bavlny), chybějícího lepicího proužku (při dobře padnoucích kalhotkách bavlna po bavlně neklouže) a protékání se bát nemusíte - většina dostupných látkových vložek je s „křidélky“, která se spínají patentkou a tvoří je jakási kapsa, která jde doplnit další vkládací vrstvou pro silnější krvácení. Dostupné jsou i vložky se spodní nepromokavou vrstvou. K dostání jsou nejčastěji v internetových obchodech, které se zaměřují na prodej látkových plenkových systémů. I v této kategorii je už možné vybírat ze spousty možností, ať už jde o materiál a nebo design. Kdo chce, může dát vale nudným bílým vložkám své ženské dny prožít v barevných vzorech :). A pokud by se vám pestrobarevné variace zdály cenově nedostupné, ušít si své originální mestruační vložky je velice jednoduché a ekonomické. Koneckonců, třeba by vaše pubertální ekologicky smýšlející dcera takový malý dárek k první menstruaci ocenila :).

Jako alternativa k tampónům se už i u nás objevily menstruační pohárky/kalíšky (LadyCup, Mooncup, Lunette, Divacup, Softcup, Keeper…). Jde o měkkou nádobku ve tvaru trychtýřku vyrobenou ze silikonu nebo kaučuku, která zachytává menstruační krev. Když žena získá trochu zručnosti, je užívání pohárku komfortnější než u tampónů, protože odpadá každoměsíční doplňování zásob :). Kalíšek stačí vždy jen vylít, vypláchnout, znovu zavést a po ukončení mentruace vyvařit (či použít sterilizační tablety).

www.poharek.cz 
www.menstruacnikalisek.cz

Nelze také opomenout tu snad nejpřírodnější alternativu tampónů – mořskou houbu, kterou některé ženy vyhledávají pro její měkkost, savost, přizpůsbivost v tvaru a prý antivirové, protinádorové, dezinfekční a antiseptické účinky.

Možností je tedy mnoho a každá z žen si může vybrat tu, která jí bude nejvíce vyhovovat.

V sovislosti s menstruačními pořebami bychom neměly opomenout se alespoň stručně  zmínit o dalších dvou tématech: prvním z nich je spodní prádlo. I to se už u nás dá pořídit z merino vlny a nebo bavlny v biokvalitě (www.vlneneoblecky.cz, www.biosfera.cz, C&A). Doufejme, že tyto první vlaštovky časem přinesou biobavlněné jaro :). Druhým tématem je opět kosmetika - k ekologičtějším menstruačním potřebám patří i přírodní kosmetika, ať už jde o intimní hygienu a nebo třeba lubrikační gel. Doporučit lze například ESI Aloedermal Intimaid, sprchový olej Intimia (Salus), Intime emulze pro intimní hygienu (Cannaderm), mycí olej pro ženy Intima (ATOK) , měsíčkový dětský šampón (Weleda), hydrofilní olej Fema nebo Fema G (Nobilis Tilia) a lubrikační gely Starglide.


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec