Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Ekologická domácnost > Duben
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?


ENERGIE



*nejekologičtější a jediná čistá energie je ta, kterou nemusíme vyrobit ☺
*nejvíce energie spotřebujeme k vytápění a ohřevu TUV
*obytnou místnost stačí vytápět na cca 20°, v ložnici pak stačí 16-18°C. Teplotu v místnosti regulujeme nejlépe termostatem, nikoliv větráním. Tepelná pohoda v místnosti je ovlivněná i izolací stěn (dřevěné obložení, gobelíny ☺) a vlhkostí vzduchu.
*dbáme na dobré utěsnění oken a dveří a na vhodnou izolaci domu (je však velice vhodné svěřit to do rukou odborníka s ohledem na vznik plísní, na dostatečný přívod vzduchu u lokálních topenišť ...). Důležité je i zasklení oken - uspořit lze dvojitým popř. trojitým zasklením nebo použitím izolační folie. Větráme krátce a intenzivně. Je-li to možné, používáme okenice nebo žaluzie.
*při volbě vytápěcího systému volme raději ten nízkoteplotní - např. podlahové topení + tepelné čerpadlo, rekuperační jednotka + teplovzdušné vytápění
*trubky vedoucí teplo a teplou vodu je nutno v místech, která nechceme vytápět, dobře izolovat
*za radiátory ústředního topení umístěte reflexníhliníkovou fólii, abyste nevytápěli zeď, ale místnost
*teplotu zásobníku teplé vody stačí nastavit na 55°C. Teplejší vodu potřebujeme málokdy a kromě toho při vyšší teplotě dochází k většímu usazování vodního kamene, který zkracuje zásobníku životnost.
*všude, kde je to možné, využívejte přirozeného denního světla (osvětlení pracovního stolu, kuchyňské linky...) a udržujte okna v čistotě
*Používejte úsporné zářivky. Dnes jsou již k dostání v tak širokém sortimentu, že jimi leze nahradit snad všechny klasické žárovky.
*Nenechávejte zbytečně svítit, ale nezhasínejte tam, kde víte, že budete za 10 minut (u zářivek za 30) potřebovat rozsvítit.
*Při rozmísťování světel v místnosti využívejte tzv. náladového osvětlení - není nutné mít rozsvícené hlavní osvětlení, pokud stačí lampa, kterou máme blíž a má menší spotřebu.
*elektrické spotřebiče (např. televize, video) odebírají energii ze sítě i v režimu stand-by! Není-li to tudíž nezbytné, vypínejte je úplně.
*mysleme na to, že ještě více energie než domácnost spotřebuje průmysl a zemědělství. Dávejme proto přednost výrobkům, jejichž výroba je méně náročná na spotřebu energie a vody (například bavlněné vs. jednorázové pleny, obyčejné mýdle vs. různé chemické čistící a prací prostředky ...)

Nízkoenergetický dům - menší spotřeba energie za rok než 5O kwh/m2

Pasivní dům – méně než 15 kwh/m2

Solární ohřev TUV

Přírodní izolační materiály – sláma, ovčí vlna, korek, len, konopí, celulózové pelety a desky, dřevovláknité desky, kokosová vlákna

Dřevo – FSC certifikát
www.lea.ecn.cz
www.ekospotrebitel.cz
www.estav.cz/bydleni/rodinny-dum.html


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec