Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Ekologická domácnost > Květen
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?


PROČ NAKUPOVAT BIO?



Protože podpoříte:

- své vlastní zdraví (nekonzumujete pesticidy a průmyslová hnojiva)
- ekofarmáře, kteří pečují o životní prostředí
- rozvoj produkce kvalitních, bezpečných a zdravých potravin v ČR
- sociální stabilitu venkova a prosperující venkov
- chov zvířat bez týrání 
(víte kupříkladu, jak se žije slepicím v bateriových klecích? :(  www.spolecnostprozvirata.cz)

  

Kde nakoupit bio?

Tak především přímo u místního farmáře ☺. Pokud žádného neznáte, na stránkách www.biospotrebitel.cz určitě toho svého najdete.… Ovšem zeleninu seženete pochopitelně jenom v sezóně. Na těchto stránkách snadno najdete i nejbližší kamenný obchod ve vašem okolí.

Chcete-li podpořit přímo ekozemědělce, ale je pro vás složité jezdit si pro jeho produkty pravidelně, je dobrým řešením založit ve vašem okolím jakýsi “spotřebitelský bioklub” (například v rámci mateřského centra) a na ekofarmu jezdit pro společnou vetší objednávku. Leckdy je farmář v tomto případě ochoten i své produkty dovézt na vámi smluvené místo. A menší spotřebou paliv se tak dá ulehčit životnímu prostředí…

Pokud dáváte přednost nakupování přes internet, můžete vyzkoušet například následující obchody (některé internetové obchody ovšem umožňují pouze osobní odběr nebo rozvoz v daném městě a poštou nezasílají):

www.biosfera.cz

www.bioobchod.cz

www.rozmaryna.cz

www.ebiotop.cz

www.fairove.cz

http://obchudek.biopotraviny.cz

www.organix.cz

Několik argumentů proč nenakupovat v super- a hypermarketech

- ačkoliv tvrdí opak, podporují nezaměstnanost – práci ztrácejí menší obchodníci a jejich zaměstnanci v důsledku odlivu zákazníků, část zaměstnanců pracujících v prvovýrobě a zpracovatelském průmyslu…
- zisky místních maloobchodníků a výrobců jsou zpětně investovány v rámci regionu, zisky hypermarketů se přelévají za hranice regionů i států
- pokud nakupujete z místních zdrojů, nepodporujete nesmyslné převážení zboží z jednoho konce světa na druhý… (víte kupříkladu, že český chřest se v Čechách téměř nedá koupit, protože se vyváží např. do Maďarska a k nám se zase vozí ten maďarský?)

Další zajímavé čtení na www.nesehnuti.cz

Proto sledujte, odkud daná potravina (např. zelenina a ovoce, mléčné výrobky...) pochází a je-li to možné, dávejte přednost domácím produktům. Mimo jiné i proto, že limity některých států (např. Polsko) týkající se ochranné lhůty po ošetření pesticidy jsou výrazně kratší, než naše, ze Španělska se zase vozí některá zelenina, která se pěstuje jako hydroponie – ve vodě s roztokem hnojiva…

V současné době roste spotřeba biopotravin v naší republice velkým tempem, i když zatím nedosahuje čísel jako u našich západních sousedů. Díky poptávce se tím pádem rozšiřuje i nabídka, takže široký výběr biopotravin už lze najít nejen ve specializovaných prodejnách, ale i ve velkých řetězcích, často pod vlastní značkou (Tesco, Spar, Billa, Plus…) Najít zde můžeme široký výběr od základních trvanlivých potravin (mouka, luštěniny, obiloviny, těstoviny, cukr…) přes mléčné výrobky, ovoce a zeleninu, masné výrobky až po různé dobrůtky. Bohužel ale veliká část biopotravin je k nám dovážena, protože byť je u nás v režimu ekologického zemědělství obhospodařováno největší procento zemědělské půdy v EU, pouze zlomek je využíván jako orná půda (největší část tvoří trvalý travní porost, což znamená pastviny, většinou pro skot bez tržní produkce mléka). I zpracovatelů je pomálu, obzvlášť pokud jde o faremní zpracování produkce. Jednou z několika věcí, jak lze nabídku českých biopotravin zvýšit, je mimojiné právě spotřebitelská poptávka.

A dvě kapitolky samy o sobě:

Obaly
Ze zeleného hlediska je nejlepší obal žádný obal :).
Upřednostňujte proto potraviny a ostatní zboží co nejméně balené, na pečivo, ovoce, zeleninu si klidně z domova přineste svoje, už použité, sáčky. Potraviny zabalené v nejmenší vrstvě obalů obvykle koupíte ze dvora, nejlépe třeba do vlastní přepravky :) . S menším množstvím obalů se setkáte i v malé místní prodejně, ovšem v supermarketu a hypermarketu už musí být potraviny z hygienických důvodů baleny důkladně. Nevýhodou biopotravin v tomto směru je právě nutnost balit je více, aby zůstalo zaručeno, že se ovoce a zelenina nesmíchá s konvenční. Někteří osvícení producenti ale alespoň používají biologicky odbouratelné materialy – papírové vaničky, kompostovatelné plasty vyráběné z kukuřičného či bramborového škrobu. Všechny tyto obaly mívají na sobě příslušnou recyklační značku, ze které lze poznat, že tento plast nepatří do tříděného plastu mezi PE a podobné, ale do bioodpadu (nejlépe samozřejmě po několikanásobném použití ;-) )

Myslete už předem na to, v čem si nákup odnesete - používejte bavlněné nákupní tašky popř. košík… Na rozdíl od igelitových a mikrotenových tašek vám budou sloužit nesrovnatelně déle. Ovšem nic není černé nebo bílém. Papírové sáčky se na první pohled tváří jednoznačně ekologičtěji, ale málokdo je použije víc než jednou, mikrotenový sáček či tašku občas v domácnosti použije znovu i ekologický barbar; skleněné obaly zase spotřebují na přepravu více pohonných hmot než lehčí plastové kelímky… Takže dobře promýšlejte, co je ve vašem případě přírodě prospěšnější - bylo by chybou zobecňovat! A obaly co nejvíce šetřte a nelze-li se bez nich obejít, používejte je opakovaně!


Složení

Čtěte složení výrobků! Bývá to dost zajímavé a překvapivé počtení, někdy kupříkladu v kosmetice, která hlásá sílu přírody, nenajdete ani památku po nějaké bylince, v jogurtové zmrzlině místo jogurtu jen jogurtové aroma… Obvykle nejzajímavější a nejdůležitější informace bývají psány nejmenším písmem nebo někde pod čarou či pod hvězdičkou. A pokud vládnete nějakým cizím jazykem a kupujete výrobek zahraniční, leckdy vás překvapí, co píší v originále… O “éčcích” toho již bylo napsáno dost (doporučit lze například knížky V. Syrového); některé tyto přídatné látky jsou škodlivé, jiné zas dokonce zdraví prospěšné (I když otázkou by mohl být například rozdíl mezi přírodním vitamínem C v šípcích a synteticky vyrobenou kyselinou askorbovou, byť mají chemicky stejný vzorec, vitamin C je v přírodní formě provázen dalšími důležitými zdraví prospěšnými látkami). Jsou sice stanoveny normy, v jakém množství mohou být jednotlivá “éčka” do potraviny přidána, ovšem zatím se nikdo systematicky nezabýval vlivem různých kombinací těchto látek na organismus. A obvykle jich ve složení bývá uveden celý koktejl. Leckdy vás take může ve složení překvapit něco, co byste v daném výrobku vůbec nečekali, nebo složky, které se přidávají jen pro dosažení lákavější konzistence, chuti, barvy, vůně… (škrob v jogurtu, různé mouku zlepšující přípravky v pečivu…). Podstatné je to především pro alergiky citlivé na mléko, ořechy, lepek…


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec