Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Ekologická domácnost > Říjen
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?


EKOLOGIE A UPLATŇOVÁNÍ ZÁSAD FENG-ŠUEJ V LOŽNICI



Spánkem trávíme velkou část našeho života, proto bychom měli věnovat přiměřeně velkou pozornost úpravě prostředí, ve kterém spíme. Jedním z velkých negativních vlivů, který není na první pohled patrný nejspíš také proto, že jeho důsledky (únava,nespavost,bolesti hlavy aj.) se projevují až po delším trvání, je elektrosmog.

Eliminace elektrosmogu v ložnici:

  • Nepoužíváme elektrické přístroje v ložnici, v případě jejich přítomnosti vypneme okruh zásuvek po dobu spánku.
  • Vyvarujeme se kovových předmětů v prostoru ložnice, zejména kovová postel je velmi nevhodná. Konstrukce by měla být celá ze dřeva, bez kovových vložek a ocelových per.
  • Lůžko se snažíme umístit co nejdále od radiátorů, které mohou také být původcem elektrosmogu.
  •  Z hlediska působení elektrosmogu neukládáme pod postel žádné předměty z kovu ani plastu (např. vysavač nebo činky), z hlediska energie vůbec by měl být prostor pod lůžkem zcela prázdný.
  •  Potřebujeme-li budík, zvolíme nejraději mechanický.
  •  V prostorách ložnice nikdy nepoužíváme podlahové vytápění.
  • Nepoužíváme vodní lůžka. Voda v silné vrstvě působí jako brzdné prostředí pro neutrony, které mění své vlastnosti a již pro člověka nejsou neškodné.

Materiály v ložnici
V ložnici používáme jen dřevo a přírodní materiály a to nejen na lůžko, ale i na matrace, lůžkoviny a ložní přádlo. Matrace jsou vhodné bez peří, s přírodní náplní např.  ovčí vlnou, kokosovým vláknem nebo mořskou trávou. Pozornost věnujeme i při výběru nátěru stěn v ložnici, vyvarujeme se toxických barev o jejich vhodnosti se můžete více dozvědět na www.ekospotrebitel.cz nebo www.toxickydomov.cz.

Další možné patogenní vlivy:

  •  Volíme nábytek bez lesku, protože případný odraz nočního osvětlení z ulice odražený na lůžko je patogenní.
  •  Do ložnice neumisťujeme depresivní obrazy ani větší množství květin a knih

Praktické rady podle Feng-šuej

Feng-šuej ve své podstatě pracuje se znalostí vlivu míst a věcí nás obklopujících na energetický potenciál člověka, proto si můžeme na základě využití některých jeho principů zlepšit působení našeho okolí na nás a osoby nám blízké.

  •  Lůžko neumisťujeme naproti dveřím(energie by nám unikala), ale tak, abychom na dveře viděli.
  • Nikdy neumisťujeme zrcadla proti lůžku, máme-li potřebu v ložnici zrcadlo mít, umístíme ho tak, abychom se v něm z lůžka neviděli.
  •  Lůžko bychom neměli umisťovat pod okno, trám případně pod střechu svažující se téměř k podlaze. Negativní vliv trámu lze zmírnit, zavěsíme-li do prostoru nad lůžko baldachýn z přírodní látky. Máme-li ložnici v půdních prostorách, je lepší umístit lůžko souběžně se zdí, nebo umístíme do prostoru za lůžko např. peřiňák, čímž se lůžko posune a tlak na hlavu se zmírní.
  •  Noční stolky by neměly převyšovat úroveň lůžka, rovněž nad hlavou neumisťujeme police ani jiné zavěšené předměty působící jako tzv. otravné šípy.
  •  V případě dětí nikdy neumisťujeme lůžko tak, aby hlava směřovala na sever, výjimkou je případ, kdy je dítě výrazně hyperaktivní. Tento směr hodně zklidňuje a stahuje, je již dokázáno že děti spící tímto směrem méně rostou.
  •  Všeobecně dbáme na to, aby ložnice nebyla zavalena věcmi, což způsobuje stagnace energie a ztěžuje regeneraci během spánku.
  •  Barvy v ložnici volíme tlumené, pastelových odstínů, nepoužíváme více než tři barvy. U dětí preferujeme barvu zelenou.

Praktické tipy na ozdravení našeho bydlení najdete v knize Zdravé bydlení 2.díl autorů V. Žert, J Stockmann a A Sándor. První díl této knihy se zabývá spíše teoretickým popisem problematiky patogenních vlivů na člověka.

Další literatura:

Feng-šuej Cesta k harmonii životního prostoru, Caj-chung Šen

Harmonický život s Feng-šuej, Meier a kol.


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec