Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Ekologická domácnost > Červenec
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?


ZAŘÍZENÍ BYTU - MATERIÁLY



OBÝVACÍ POKOJ

V obývacím pokoji (obzvlášť máme-li jej propojený s obytnou kuchyní či jídelním koutem) trávíme velkou část společného rodinného času. Proto bychom se zde měli cítit dobře, k čemuž nám pomůže mimojiné i to, že se v něm obklopíme přírodními materiály. A začít můžeme hned od podlahy.


Podlahové krytiny
Dobrou volbou je
korek, přírodní linoleum (Linoleum, Marmoleum= korek+lně olej+dřevitá moučka+pryskyřice) nebo podlaha dřevěná (parkety, palubky) a to nejlépe olejovaná. Pokud by se vám zdála podlaha tvrdá, je možné ji doplnit kusovými koberci z přírodních materiálů - vlna (bývá ale napuštěna proti molům), bavlna, případně kokos, juta, sisal, konopí, mořská tráva... Koberce z umělých materiálů obsahují (stejně jako například elektronika) zpomalovače hoření (viz níže) a k jejich pokládání se obvykle používají syntetická lepidla na koberce). PVC (nazývané take nesprávně “lino” je material v podstatě nerecyklovatelný a problematický už během výroby (během výroby vznikají toxické látky, mimojiné dioxiny, jsou používány změkčovadla – ftaláty, které se z plastu uvolňují a mají negativní vliv na endokrinní systém, játra, ledviny, plíce… (PVC se používá i jako obaly na některé potraviny! Viz http://pvc.arnika.org)


Nábytek
Pokud se chystáte rekonstruovat či novým nábytkem vybavit obývací pokoj, jistě vám přijdou vhod následující tipy:

(Desatero zelených tipů pro nákup dřevěných výrobků)

1. Dejte přednost dřevu před plasty či kovy. Dřevo je krásný přírodní materiál a obnovitelná surovina. Těžba a zpracování nerostných surovin často způsobuje více škod než kácení lesa.

2. Dejte přednost dřevěným výrobkům z domácích dřevin, nejlépe vyrobeným v ČR. Platí, že čím blíže je země původu, tím lépe. S klesající přepravní vzdáleností se snižuje znečiště, které doprava způsobuje. Navíc podpoříte místní ekonomiku na našem venkově.

3. Dejte přednost dřevu a dřevěným výrobkům označeným logem FSC. Certifikát FSC zaručuje, že dřevo pochází z lesů obhospodařovaných podle důsledných mezinárodních ekologických a sociálních pravidel Forest Stewardship Council (FSC). Ptejte se svého prodejce, zda nabízí dřevo s tímto certifikátem.

4. Chcete-li koupit produkt z tropického dřeva, informujte se, zda vám výrobek z domácí dřeviny neposlouží stejně dobře. Například při nákupu zahradního nábytku dejte určitě přednost domácím druhům dřevin (smrk, akát atp.) před stromy, které u nás nerostou (zejména tropickými).

5. Kupujete-li výrobky z tropických druhů dřevin (týk, eukalyptus aj.), vybírejte rozhodně jen ze zboží označeného logem FSC.

6. Vyhýbejte se koupi výrobků z tropických dřevin (týk, eukalyptus, meranti, mahagon aj.) bez značky FSC. Často pocházejí z devastovaných či ilegálně těžených tropických lesů.

7. Dávejte přednost koupi výrobků z masivního dřeva před lepenými materiály, které mohou obsahovat zdraví nebezpečné chemické látky, zejména formaldehyd.

8. Ze stejného důvodu dávejte přednost výrobkům ošetřeným pouze oleji, vosky a fermeží před produkty barvenými a lakovanými.

9. Dávejte přednost výrobkům ošetřeným přírodními barvami a laky (nejlépe vodou ředitelnými) před barvami a laky syntetickými.

10. Vybírejte zboží vyšší kvality. Vydrží déle, takže nebude potřeba nábytek brzy nahradit novým. Z dlouhodobého pohledu tento přístup šetří i vaši peněženku.


Aby masivní nábytek vydržel co nejdéle, je vhodné chránit ho před nádobím podložkami a případnou rozlitou tekutinu hned setřít. K ošetřování je vhodná například domácí
leštěnka z včelího vosku (75g včelího vosku, 150ml terpentýnového oleje, za tepla - ve vodní lázni - důkladně smíchat), na mosazné a měděné doplňky a kování je možné použít leštěnku ze 3 lžic šťávy z citrónu nebo octa a lžíce jedlé sody.

www.kreidezeit.cz - přírodní barvy a kompletní ochrana dřeva

Klasické sedací soupravy lze nahradit alternativami z čistě přírodních materiálů, jako jsou futony nebo houpací sítě :) (futony.kidokai.cz, www.houpacisite.cz…)


Vlnu, bavlnu, len a hedvábí je možné použít i na doplňcích, jako jsou záclony, závěsy, polštáře, přehozy… (např. Česká firma Moravolen). Pokud si někdo nepotrpí na záclony a závěsy, může se poohlédnout například po bambusových žaluziích. Z přírodních materiálů mohou být konec konců i další doplňky interiéru, jako například osvětlení :) (dřevo, ratan, bambus, papír).


Je dobré zamyslet se i nad tím, jakou všelijakou elektronikou jsme obklopeni. Pomineme-li elektrosmog (elektromagnetické záření), které kolem sebe šíří, a energii, kterou spotřebovávají i v režimu stand-by, obsahují plastové části perzistentí (dlouhodobě přetrvávají v prostředí) toxické a kumulativní (v organismu se hromadí) brómové zpomalovače hoření (je jich cca 50 a pouze 2(!!!) jsou od r.2006 v elektrických a elektronických zařízeních legislativně upraveny).


Pokojové květiny je s trochou šikovnosti možné vypěstovat ze semínka nebo ještě jednoduššeji rozmnožit třeba od sousedky :). Kupované jsou obvykle ošetřeny štedrými dávkami hnojiv a pesticidů, aby bujně rostly a bohatě kvetly a nebyly ve sklenících napadány škůdci.


Místo konvenčních osvěžovačů vzduchu, které obsahují toxické látky jako formaldehyd, benzen, styren, acetaldehyd, je lépe častěji větrat a použít čisté esenciální oleje do difuzéru nebo aromalampy.


Bavlna
Je pěstována na 4%
světové zemědělské půdy, ale padne na ni 10-20% celosvětové spotřeby pesticidů (Bayer, Novartis - vyrábě v Indii chemické látky, které EU a US pro použití v zemědělství dávno zakázali). V USA, Číně, Austrálii a Indii je pěstována i GMO bavlna. Při bělení a barvení cca 1/3 barvy k látce nepřilne a vyplaví se. To způsobuje velké problémy s odpadními vodami například v Indii, kde většinou neexistují čističky). Potisk bavlněných triček často bývá z PVC.

Biobavlna na našem trhu:

www.biobaby.cz (dětské oblečení)
www.dobrykramek.cz
(trička, polokošile, mikiny)
www.biosfera.cz
(spodní prádlo, trička)
www.plinky.cz
(plenky z biobavlny, dětské oblečení, dámské vložky z biobavlny)
www.vlneneoblecky.cz  
www.ebiotop.cz 
www.navi.cz 
www.mamaja.cz

www.ecomamma.cz 
www.lotties.cz

řetězce C&A, H&M, Marks&Spencer (fair trade bavlna)
a další…


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec