Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Kaleidoskop námětů > Listopad
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?

LISTOPAD

Tvoření
obrázekVypěstujte v květináči jehličnatý nebo listnatý stromek.
Víte jak rozeznáte zdravé žaludy od neklíčivých?Položte je do vody. Červivé vyplavou na hladinu.Z velkých plodů (jablko, hruška, šiška) vyberte jen semena.
I když budete sít hned po sběru, dejte semena předem proschnout. Platí to pro všechny druhy kromě jedlových semen a žaludů.Nejsnadnější práci budete mít se sběrem lučních a lesních květin. Sbírejte je ale až v té době, kdy se jich rostlina sama zbavuje.

Potřebujeme:
květináč
zeminu
kamínky na dno
semena
lžíci


  1. Na dno květináče položte kamínky, pak doplňte hlínou.
  2. Lžící udělejte tři důlky (asi 5krát větší než je velikost semínka).
  3. Zasaďte semínko, přikryjte hlínou a zatlačte trochu dolů.
  4. Dejte na okno a pravidelně zalévejte.
  5. Objeví se první výhonky. Až budou mít výhonky dva lístečky, odstraňte menší rostlinky. Nevyhazujte je, ale zkuste je přesadit.

Veselá razítka

Potřebujeme:
brambory, cibuli, jablko, hlávku zelí
fix
nožík
vodové barvy


Razítka z brambor
  1. Bramboru rozkrojíme, drobné kapky na řezné ploše seřízneme
  2. Fixem nakreslíme na bramboru obrazec (kolečko, trojúhelník, hvězdičku, ovál). Ten pak vykrojíme nožem tak, aby plasticky vystupoval z řezné plochy.
  3. Razítko namočíme do barvy a tiskneme. Razítkovat můžeme obaly knih, dárků, záložky do knih ...
Otisky cibule a zelí
Cibuli si rozkrojíme den dopředu, aby zaschla. Jednu podélně, druhou napříč. Pak tiskneme. Rozkrojenou hlávkou zelí vytvoříme také zajímavé vzory.

Otisky jablka
Jablko rozpůlíme příčně. Ukáže-li se hvězdička, jeho otisk bude krásně vypadat na přáníčku, nejen vánočním.

Pozorování přírody

obrázekList papíru položíme na kmen stromu a plochou voskovkou opatrně obtahujeme strukturu kůry. Na takto vzniklý obraz kůry můžeme otisknout list od téhož stromu namočený v barvě.
= Struktura kůry různých stromů bývá velice odlišná. Různá bývá také u mladého a starého stromu téhož druhu.Už víme, že buk má kůru šedou a hladkou i ve stáří. Do kůry nikdy nevyrýváme obrázky. Strom je živý a kůra ho chrání jako nás kůže.

Prohlížíme si letokruhy na smrkovém pařezu. Všimneme si, jak jsou letokruhy daleko od sebe. Označíme letokruh, kdy jsme se narodili.
= Počet letokruhů odpovídá stáří stromu. 3 - 5 let přidáme na první léta života semenáčků. Silnější letokruhy vypovídají o dostatku vláhy a tepla v daném roce.

Vyhledáváme spadlé listy velké jako dlaň, úzké, zubaté, oválné. Z listů můžeme sestavovat různé obrázky, nebo si vyzdobit dům. Shrabané listí necháme v rohu zahrady a přikryjeme hlínou, aby se nerozletělo.
= Některé listy jsou jednoduché, jiné složené z více lístků(např. jírovec, jetel). Listí na hromadě se časem rozloží na úrodný humus.


Pozorování Měsíce
Měsíc je nejnápadnějším objektem na noční obloze. Během zimních měsíců se objevuje již brzy večer. Nejvhodnější je s pozorováním začít s novým Měsícem. Namalujeme si kalendář a každý večer do něj zaznamenáváme jednotlivé měsíční fáze.


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec