Dětičky a příroda > Úvodem
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Ekologická domáctnost
Dárky nejen o vánocích
Víte, že ...?


UPOZORNĚNÍ!!!
Od 1.ledna 2008 najdete celé tyto stránky na adrese http://www.toulcuvdvur.cz/detiapriroda.
Milá maminko, milý tatínku,

dítě   upřímný dík za děťátko! Zase jeden maličký zázrak v doposud stále pokračující řadě předchozích generací, za který vděčíme vám oběma i vašim rodičům, kteří mají zase zásluhy na existenci vás, svých dětí.
   Jak je to v té Werichově písni? A ty děti mají děti…Stránky, které jste právě navštívili chtějí alespoň trošku přispět radami, nápady, upozorněními k tomu, aby se zvětšila pravděpodobnost, že zdravých, krásných a šťastných dětí nebude ubývat, že řada bude i dál stejně kvalitní.
   Znáte prastarou moudrost, že řetěz je tak silný, jak pevný je jeho nejslabší článek? I ta řada předchozích dětiček je vlastně fantasticky dokonalý systém, kterým se předává biologická podstata temperamentu, vzhledu, určitých předpokladů připravených k rozvinutí. Čím víc se toho ví, tím je jasnější, že žádné dítě se nerodí jako nepopsaný list papíru. Ten drobeček, který k vám přibyl a udělal z vás skutečnou rodinu, to je živá hmota - bytost, nejúžasnějších kvalit. Je připravena růst, učit se mluvit, stále moudřeji jednat, vnímat okolí a reagovat na ně. Jenže, pokud chceme, aby právě náš človíček nebyl oslabeným článkem v řadě lidských generací, chceme-li rozvinout pokud možno hodně z onoho ukrytého bohatství, měl by mít kolem sebe stejně podnětné prostředí, jako většina předchozích generací. A jsme u kořene problému.
   Všichni naši předkové - s výjimkou dvou, tří posledních z předlouhé řady - žili podstatně víc v kontaktu s přírodním prostředím. Podle přírodních zvuků je naprogramován náš sluch, podle vůní a pachů náš čich. Pestré, inspirativní přírodní prostředí vypiplalo člověka moudrého.
dítě   Asi víte, jak přibývá civilizačních chorob, že roste kriminalita mládeže, jak snadno se rozpadají nadějná manželství. Méně už je známo, že největším viníkem toho všeho je nemoudrý způsob života. Kam s přebytkem vitality v bytě zařízeném k pohodlí. Co s přemírou citu, vnímavosti mezi neživou technikou. Proč pátrat po nějakých nových vzájemných souvislostech okolního života, když všechno v dosahu už vymyslel a udělal jiný člověk.
   Milí rodičové, moc vás prosím za vaše mrně, za přírodu našeho domova, za živý obal naší modré planety, nenahrazujte svému potomkovi jeho vlastní prožitky životem televizních hrdinů a iluzí dějů u počítačových her. Dopřejte mu dostatečné množství kontaktů s pestrým přírodním prostředím. Učte ho co nejdříve starat se o něco živého, vciťovat se do potřeb kytiček, živáčků.
   Za posílení řetězu života upřímný dík!
Emilie Strejčková