toulcak

Hiporehabilitace

Hiporehabilitace

Hiporehabilitace je komplexní název pro všechny aktivity a terapie v oblastech, kde se setkává kůň a člověk se zdravotním postižením či specifickými potřebami.


Hiporehabilitace v sobě spojuje prvky fyzioterapie, psychoterapie a socioterapie, přičemž pořadí je dáno sledovaným cílem. Pro svou komplexnost je určená pro širokou škálu klientů s fyzickými, psychickými či výchovnými problémy. Aby terapie mohla dosahovat co nejlepších výsledků, rozdělila se tato komplexní metoda na další odvětví – hipoterapii, aktivity s využitím koní (AVK), psychoterapii pomocí koní (PPK) a parajezdectví.


Hiporehabilitace je určena pro osoby se zdravotním postižením či specifickými potřebami. Terapeutický přínos je významný hlavně u dětí a mládeže, neboť pozitivně ovlivňuje jejich další vývoj.


Ve Sdružení SRAZ se věnujeme především hipoterapii a aktivitám s využitím koní.


Jak hiporehabilitace pomáhá?

Během hipoterapie dochází ke vzniku správného pohybového vzoru, podpoře motorického vývoje - vertikalizace, dále pak např. k podpoře rovnovážných reakcí či k symetrizaci svalového napětí atd.


Činnosti v rámci AVK ovlivňují převážně psychiku a sociální dovednosti klienta – dochází tedy k podpoře sociálního kontaktu, komunikačních dovedností atd.


Průběh hiporehabilitace ve SRAZu

Pro kvalitní průběh hiporehabilitace je zapotřebí vzdělaný a sehraný tým. Všichni naši koně, zapojení do hiporehabilitace, mají licenci hiporehabilitačních koní ČHS. Kůň je pro daného klienta vždy speciálně vybrán a to na základě pohybového vzoru jeho hřbetu, šířky hřbetu a jeho charakteru.

Lekce vede ergoterapeutka s potřebným vzděláním a spelicializačním kurzem u České hiporehabilitační společnosti.


Kůň je vždy veden plnoletým a zkušeným vodičem. Při lekcích hipoterapie je klient polohován a jištěn terapeutem nebo asistentem, není sám aktivní v ovládání koně. Existuje mnoho různých poloh (např. leh na bříšku – u malých dětí, sed v protisměru, sed po směru jízdy atd.), jejich použití je vždy na volbě terapeuta, který je volí s cílem stimulace dítěte a jeho pohybových dovedností. Terapeut se vždy řídí aktuálním zdravotním stavem klienta a rehabilitačním cílem.


Při lekcích AVK může být klient zapojen i do aktivního vedení koně, vždy dle plánu a cíle daného klienta.


Lekce probíhají v areálu Toulcova dvora a v jeho nejbližším okolí. K dispozici je klubovna se sociálním zařízením, která se nachází v budově nad stájemi (bezbariérový přístup), bezbariérové rampy k nasedání na koně a venkovní altány.


Vhodné oblečení a vybavení

Klienti by měli být oblečeni do pokud možno přiléhavého oděvu, nevhodné jsou klouzavé materiály (šusťák apod.). Lze jezdit bez obuvi, kdy je vhodné obuv nahradit silnou ponožkou kvůli tepelnému komfortu. Nevhodné jsou pevné šněrovací boty (předpokládáme reakci na terapii v oblasti nohou, pevná obuv toto neumožní či komplikuje). Tuto skutečnost určuje terapeut.


Vyžadujeme vlastní správně padnoucí a seřízenou jezdeckou helmu (ne cyklistickou apod.), novým klientům můžeme v začátcích zapůjčit naši helmu. Děti jsou jištěny pomocí speciálních kožených opasků kolem bříška. Helma však není vhodná v případě, že se jedná o děti v raném věku a s nedostatečným držením hlavy. Tuto skutečnost určuje terapeut.


Doprovázející personál nebo rodiče, kteří jdou vedle koně, musí mít pevnou obuv.


Pokud máte zájem o naše lekce, můžete vyplnit tento dotazník.

Jsme členem České hiporehabilitační společnosti (ČHS).

Jsme Střediskem praktické výuky ČHS a Střediskem doporučené hiporehabilitace ČHS.
 

Související stránky:

Kontakty:

Hiporehabilitace

Fotogalerie:

images/stories/fotogalerie/2037/petan.jpg images/stories/fotogalerie/2037/DSCN0002.JPG images/stories/fotogalerie/2037/DSC_0244.JPG images/stories/fotogalerie/2037/DSC_1312.JPG images/stories/fotogalerie/2037/DSCN1097.JPG
kontaktujte nás
Vyberte si...
Kontaktní formulář Zpětná vazba
Osoba Firma

Formulář - Osoba


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:
Příjmení:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:
Telefon:
E-mail:
Firma:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:

Kontaktní osoba


Jméno:
Příjmení:
Telefon:
E-mail:
Pozice ve firmě:


Informace o daru


Datum platby:
Vaše číslo účtu:
Kód vaší banky:
Částka:
Variabilní symbol:
Pronájem prostor - Poptávkový formulář


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:

Příjmení:

Organizace:

Telefon:

E-mail:


Místnost:
Sál 1
Sál 2
Velká přednášková Zátiší
Malá přednášková Klubovna
Velká koňská klubovna Mateřský klub - Herna
Mateřský klub - Oáza Mateřský klub - Zahrada
Mateřská škola Podium

Termín:

Čas:

Účel pronájmu:


Poznámka:


X
X