toulcak

Toulcův dvůr z.s.

Místo, které vás vrátí v čase! A to zcela zaručeně!

Tento starobylý statek, který se rozkládá na území pražské Hostivaře, je neobvyklý nejen díky farmě a přírodnímu areálu, ale také díky památkově chráněnému souboru budov, jejichž historie sahá až do středověku.

Jak šel čas

První písemná zmínka o dvoru v Hostivaři pochází z roku 1362. Tehdy jej dostal do zástavy i s celou vsí rychtář Petřík z Lešťan od sázavského opata Vojtěcha. Následně Hostivař připadla nejvyššímu purkrabství a spravovali ji stavové Království českého.

Posledním zemědělsky hospodařícím nájemcem byl František Toulec. Byl to moudrý hospodář a velmi laskavý člověk, a snad právě proto nese dvůr jeho jméno dodnes. V 60. letech dvacátého století získal dvůr do správy Státní statek Praha. Zřídil zde výrobnu krmných směsí a bývalé stodoly přestavěl na průmyslový objekt. Tři roky po sametové revoluci vyčlenila vláda areál pro neziskové organizace, jež zde zřídily Středisko ekologické výchovy.

Přírodu a lásku k ní zde můžete vidět na každém kroku

Hlavní myšlenkou Toulcova dvora, který v současné době tvoří čtyři neziskové organizace, je environmentální výchova. Tuto myšlenku a poslání na statek přinesla Emilie Strejčková, česká pedagožka a enviromentalistka, jež byla v roce 1997 za celoživotní práci v této oblasti odměněna Cenou ministra životního prostředí.

Dvůr, který i s přilehlými pozemky dosahuje téměř 10 hektarů, je obklopen řadou přírodních zajímavostí. V areálu naleznete louky, step, mokřad, dokonce i lužní les. Jeho nedílnou součástí je také farma se spoustou domácích zvířat, jež představují zástupce původních českých plemen.

Areál můžete navštívit denně a to po celý rok. Koná se zde mnoho tematických výukových programů, seminářů, komentovaných setkání se zvířaty či nejrůznější akce pro veřejnost. V budovách statku najdete ale i hostel, zdravou jídelnu, která každý den připravuje menu z čerstvých surovin, rukodělnou dílnu nebo obchůdek se zdravou výživou či dekoracemi

Toulcův dvůr má v současnosti pět členských organizací a to Botič o.p.s., Sdružení SRAZ, ENVIRA o.p.s. a MŠ Semínko. První čtyři jmenované v Toulcově dvoře sídlí a provozují tu ekologickou výchovu. 4. ZO ČSOP je naším hlasem zvenčí, inspirací nezatíženou každodenní prací v Toulcově dvoře.


A jaké je poslání Toulcova dvora?

Posláním Toulcova dvora, z.s. je vytvářet otevřený prostor k prožitkům, které rozvíjejí pozitivní vztah k přírodě a společnosti.

Kontakty:

Toulcův dvůr z.s.
kontaktujte nás
Vyberte si...
Kontaktní formulář Zpětná vazba
Osoba Firma

Formulář - Osoba


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:
Příjmení:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:
Telefon:
E-mail:
Firma:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:

Kontaktní osoba


Jméno:
Příjmení:
Telefon:
E-mail:
Pozice ve firmě:


Informace o daru


Datum platby:
Vaše číslo účtu:
Kód vaší banky:
Částka:
Variabilní symbol:
Pronájem prostor - Poptávkový formulář


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:

Příjmení:

Organizace:

Telefon:

E-mail:


Místnost:
Sál 1
Sál 2
Velká přednášková Zátiší
Malá přednášková Klubovna
Velká koňská klubovna Mateřský klub - Herna
Mateřský klub - Oáza Mateřský klub - Zahrada
Mateřská škola Podium

Termín:

Čas:

Účel pronájmu:


Poznámka:


X
X